14-20 maja - VII Tydzień Świadomości Czerniaka

Już po raz VII obchodzony jest w Polsce Tydzień Świadomości Czerniaka. Tegoroczna edycja, przebiega pod hasłem „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło”. Eksperci wspólnie z dziećmi udowadniają, jak proste jest rozpoznanie czerniaka jeśli znamy cechy charakterystyczne czerniaka określane mianem kryteriów ABCDE. Tegoroczna edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018.

VII edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka odbywa się w dniach 14 – 20 maja br. w ramach kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” organizowanej przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

„ABCDE czerniaka” – te kryteria są dziecinnie poste!

Czerniak to bardzo agresywny rodzaj nowotworu skóry. Mimo, iż jest to nowotwór rzadki, liczba zachorowań na czerniaki od kilku dekad dramatycznie wzrasta szczególnie wśród młodych osób w wieku 20-40 lat.

Choroba może być uleczalna jeśli jest wykryta we wczesnym stadium rozwoju, w stadium rozsiana – przebiega dynamicznie i bardzo agresywnie. Obecnie tylko 20% chorych z rozsianych czerniakiem przeżywa 5 lat.

Regularne obserwowanie swoich znamion może pomóc we wczesnym wykryciu czerniaka a zarazem wyleczeniu chorego. Dlatego w tym roku w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka, Akademia informuje i edukuje jak rozpoznać czerniaki i uratować swoje życie.

Czerniak jest jedynym nowotworem, który tak łatwo zauważyć gdyż początkowo rozwija się na skórze, a nie jak inne nowotwory, wewnątrz organizmu.  Wystarczy poznać kryteria ABCDE czerniaka i regularnie obserwować swoje znamiona: zwracać uwagę, czy istniejące znamiona zmieniają się, czy pojawiają się nowe,  czy  posiadają charakterystyczne dla czerniaka cechy.

I oczywiście w przypadku zidentyfikowania tych zmian należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, chirurg-onkolog, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie. Wczesne rozpoznanie czerniaka, gdy zmiana jest jeszcze tylko miejscowa, pozwala na całkowite usunięcie nowotworu i wyleczenie chorego – dodaje prof. Rutkowski.

Wstępne diagnozowanie czerniaka przez lekarza jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu lub, dodatkowo wideodermatoskopu, który pomaga zidentyfikować większość patologicznych zmian w obrębie ognisk – w tym znamion barwnikowych – wyjaśnia dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Rozpoznanie czerniaka w jego wczesnym stadium pozwala na ograniczenie terapii do chirurgicznego usunięcia zmiany z szerokim marginesem okolicznej tkanki. Taki zabieg jest najskuteczniejszą metodą walki z czerniakiem, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoznanie. Należy bowiem pamiętać, iż czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych i pozostanie jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Mimo, że kryteria rozpoznania czerniaka są proste do zapamiętania, do lekarzy wciąż zgłaszają się chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Wówczas szanse na wygranie z czerniakiem zmniejszają się.

Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat zasad ochrony przed czerniakiem oraz kryteriów ABCDE – Czerniakowego Abecadła – podkreśla rolę edukacji prof. nadzw. płk dr hab. n. med., Witold Owczarek, dermatolog, Kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Tegoroczna kampania „Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło” ma uświadomić społeczeństwu, że każdy może samodzielnie, bez wysiłku zadbać o swoje zdrowie w kontekście czerniaka, a poznanie  kryteriów ABCDE czerniaka jest niezwykle, wręcz dziecinnie, proste. W ramach akcji powstało sześć materiałów wideo z udziałem dzieci w wieku szkolnym, ekspertów oraz gościa specjalnego – Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda, uczestnicząc w kampanii po raz kolejny wsparł Akademię Czerniaka w jej działaniach na rzecz upowszechniania prozdrowotnych postaw Polaków w zakresie profilaktyki nowotworowej - po raz pierwszy, kiedy z jego inicjatywy powstała ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium oraz teraz, gdy osobiście wsparł kampanię biorąc udział w nagraniach edukacyjnych, zachęcając do edukacji prozdrowotnej. Niezmiernie cieszy nas zaangażowanie Pana Prezydenta w promocję profilaktyki nowotworowej, szczególnie w zakresie czerniaka, który coraz częściej diagnozowanym jest wśród młodych osób. Wierzymy, że udział Pana Prezydenta przyczyni się do szerzenia wiedzy nt. czerniaka i budowania właściwych, prozdrowotnych postaw wśród Polaków – podkreśla prof. Piotr Rutkowski.

Czerniakowe Abecadło: A jak Asymetria

VII Tydzień Świadomości Czerniaka, 14-20 maja 2018 r. Film edukujący nt. kryteriów rozpoznawania czerniaka, tzw. ABCDE czerniaka. Sprawdzajcie codziennie, każdego dnia nowe Kryterium!

Źródło: youtube.com/AkademiaCzerniaka

Warto wiedzieć

Ważne

Gdzie śledzić materiały Tygodnia Świadomości Czerniaka?

Materiały wideo prezentujące poszczególne kryteria ABCDE czerniaka będą pojawiały się w dniach od 14 maja do 20 maja br. na stronie internetowej oraz kanale YouTube Akademii Czerniaka oraz na Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?”.

Po zapoznaniu się z czerniakowym Abecadłem zachęcamy do sprawdzenia swojej umiejętności rozpoznania czerniaka, korzystając z interaktywnej  gry  dostępnej na stronie Akademii Czerniaka: http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/.  To naprawdę dziecinnie proste!

Ważnym elementem aktywności Akademii Czerniaka na rzecz ograniczenia śmiertelności z powodu czerniaka oraz budowania świadomości tej groźnej choroby było ograniczenie dostępu do solariów. We wrześniu 2017 przez Prezydenta RP została podpisana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, która oprócz zakazu udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia nakłada na właścicieli tego typu usług obowiązek zamieszczania w salonach ostrzeżeń informujących, iż stosowanie solarium zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.1,2

U osób, które korzystają z solarium, częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 55%, a u osób poniżej 30 roku życia - aż o 75%! – alarmuje prof. Rutkowski i dodaje. Dzięki podpisanej przez Prezydenta RP ustawie na rzecz ograniczenia stosowanie solariów przez młodych ludzi, która od 16. lutego weszła w życie, mam ogromną nadzieję, że będziemy w przyszłości świadkami spadku zachorowalność na czerniaka.

Tydzień Świadomości Czerniaka realizowany jest w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, której organizatorem jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów.

Więcej informacji na temat czerniaka, kampanii „Znamię! Znam je?” oraz Akademii Czerniaka dostępnych jest na stronie internetowej www.akademiaczerniaka.pl . Materiały Tygodnia Świadomości Czerniaka  dostępne będą również na  Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?” oraz kanale Youtube Akademii Czerniaka.

Czerniakowe Abecadło: B jak Brzegi nierówne

Źródło: youtube.com/AkademiaCzerniaka

1. USTAWA z dnia: 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

2. Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Tagi: czerniak

Aktualizacja: 16.05.2018

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta refluksowa - tygodniowy jadłospis i przepisy Dieta refluksowa - tygodniowy jadłospis i przepisy

Refluks to choroba, którą można wyleczyć, wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia, w tym...

więcej

100

"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

64

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

55

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

46

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.