Ubranko termiczne dla wcześniaka - odkrycie łódzkich naukowców dla zdrowia najmłodszych

Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ubranko termiczne dla wcześniaka to pomysł naukowców z Politechniki Łódzkiej. Opracowali oni prototypy ubranek, które będą chronić przedwcześnie urodzone noworodki przed utratą wody wskutek parowania i jednocześnie zapewnią im komfort termiczny.

Wcześniaki [wideo]

Pojawienie się na świecie wcześniaka oznacza dla rodziców dziecka nie tylko dużo miłości, ale i troski. Kiedy mówimy o dziecku urodzonym przedwcześnie? Na co muszą być przygotowani rodzice wcześniaków? Jak właściwie opiekować się wcześniakiem w domu? Na te pytania odpowiada nasz ekspert dr Ewa Drajczyk, pediatra ze Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Ubranko termiczne dla wcześniaka zapewni przedwcześnie urodzonym noworodkom wygodę w trudnych pierwszych dniach życia.

Ubranko termiczne dla wcześniaka - odkrycie łódzkich naukowców dla zdrowia najmłodszych

Jak donosi PAP, opracowane przez łódzkich specjalistów prototypy ubranek termicznych dla wcześniaków pozwolą obniżyć temperaturę i poziom wilgotności w inkubatorze i zabezpieczyć dziecko w momencie, kiedy będzie z niego wyjmowane.

To dokonanie tym bardziej ważne, że dostępny obecnie worek Calorkeeper, ograniczający utratę wody u noworodków, nie zapewnia komfortu termicznego skóry wcześniaka. Stosowana zaś bawełniana dzianina na ubiór ochronny noworodka wchłania wodę z ciała dziecka i z otoczenia; parując, powoduje obniżenie temperatury jego ciała.

Naukowcy z Plitechniki Łódzkiej współpracowali z neonatologami i pielęgniarkami z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, którzy podpowiadali, jak powinny być skonstruowane ubranka. Powstało kilka prototypów o różnym składzie surowcowym; są wśród nich śpiochy, kaftanik, body, pajacyk, czapka, rękawiczki i buciki. Ubranka mają być dostępne za trzy lata; jako wyroby medyczne muszą uzyskać certyfikat. Naukowców czeka jeszcze praca nad konstrukcją finalnych prototypów. Obecnie poszukują partnera przemysłowego, który byłby zainteresowany produkcją. Na ten cel otrzymali środki z programu TANGO, wspólnego przedsięwzięcia Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny? Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły...

więcej

72

8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW 8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW

Pneumokoki to drażliwy temat. Wielu młodych rodziców nie wie, jakie skutki dla ich dziecka może...

więcej

69

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

36

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

19

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.