Terapia stwardnienia rozsianego: polska badaczka powstrzymała SM u myszy

Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zastosowana przez dr Katarzynę Donskow-Łysoniewską z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego terapia stwardnienia rozsianego na myszach powstrzymała u nich rozwój choroby. Aby wykazać, że terapia działa również u ludzi, potrzebne są kolejne badania i inwestycje.  

Terapia stwardnienia rozsianego, która zadziałała u myszy, może przyczynić się do opracowania szybkich i skutecznych form leczenia u ludzi.

Terapia stwardnienia rozsianego: polska badaczka powstrzymała SM u myszy

Dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska wypróbowała na myszach chorych na stwardnienie rozsiane eksperymentalną terapię przy użyciu nicieni bytujących w jelitach. U zakażonych pasożytami myszy po 2-3 dniach zaobserwowano zahamowanie objawów choroby, a po 9 dniach - ich zanik.  W organizmach myszy, u których zastosowano terapię stwardnienia rozsianego, zidentyfikowano nową populację leukocytów, których liczba istotnie wzrastała w czasie remisji. Leukocyty te podano do układu krwionośnego innej grupy chorych myszy – i znów efektem było zahamowanie objawów choroby.

W doświadczeniu badaczka wykorzystała zdolność pasożytów do hamowania odpowiedzi immunologicznej swojego żywiciela, co pozwala im przez długi czas zasiedlać organizm, nie wywołując reakcji zapalnej. Dr Donskow-Łysoniewska przypuszcza, że odkryty mechanizm ma charakter uniwersalny. Eksperyment daje nadzieję na opracowanie szczepionki na SM oraz innych chorób autoimmunizacyjnych. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii złożył wniosek patentowy i rozmawia z potencjalnymi inwestorami, by sfinansować badania kliniczne.

Warto wiedzieć

Ważne

Stwardnienie rozsiane pojawia się najczęściej u młodych osób - pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.

Polecamy
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego: aby nikt nie został bez wsparcia!

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego: aby nikt nie został bez wsparcia!

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) od przeszło 25 lat zrzesza osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół - około ...

Leczenie SM - nowe leki, nowe terapie [wideo]

O postępach w leczeniu stwardnienia rozsianego, nowych lekach i terapiach dostępnych dla pacjentów z SM mówi dr hab. n. med. Barbara Zakrzewska-Pniewska, Katedra Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wypowiedź została zarejestrowana w trakcie konferencji naukowej "Fizjoterapia dla zdrowia".

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary! Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary!

Mniej wybudzeń w ciągu nocy, spokojniejszy sen, łagodniejsza pobudka, a przede wszystkim sen bez...

więcej

6

"Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem "Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem

Pacjent w chorobie nowotworowej ma prawo do chwil słabości, bo przed nim niełatwa droga, jednak...

więcej

5

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

4

Braster - domowe urządzenie do wykrywania raka piersi Braster - domowe urządzenie do wykrywania raka piersi

Polscy naukowcy opracowali pierwsze na świecie urządzenie, które umożliwia kobietom przeprowadzenie...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.