Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego już dzisiaj!

Autor: Materiały prasowe

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego to święto zainaugurowane przez Multiple Sclerosis International Federation. MSIF jest międzynarodową organizacją zrzeszającą stowarzyszenia pacjenckie zajmujące się stwardnieniem rozsianym na całym świecie. W tym roku obchody Światowego Dnia SM przypadają na 31 maja. Jak co roku organizacje z całego świata będą starały się rozpowszechniać wiedzę na temat choroby, problemów jakie napotykają w walce o zdrowie osoby żyjące z SM.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego skierowany jest przede wszystkim do osób na nie chorujących.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego już dzisiaj!

Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego jest "Życie z SM". W Polsce wybrzmi ono szczególnie podczas konferencji, w której czynny udział wezmą właśnie chorzy na stwardnienie rozsiane.

- Co roku staramy się podczas najważniejszego dla naszej organizacji święta mówić wiele o potrzebach osób żyjących z SM. Postulujemy o zmiany w polityce lekowej, procedurach leczenia, bo mamy wiedzę na temat podejścia do tych zagadnienia na całym świecie i chcemy, żeby w Polsce chorzy mogli liczyć na podobne standardy leczenia i opieki. W tych działaniach nie ustaniemy, chcemy walczyć do końca. W tym roku przede wszystkim dajemy możliwość dojścia do głosu osobom chorym. Chcemy, żeby opowiedzieli oni o swojej codzienności, w której pomimo wielu trudności potrafią odnaleźć wciąż kolory życia – tak zachęca do obchodów Światowego Dnia SM Prezes Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Tomasz Połeć.

Patronatem Honorowym objęła Światowy Dzień SM Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

– Szczególnie ciepło chciałabym pozdrowić osoby dotknięte SM, które obecne są na dzisiejszej konferencji. Wierzę, że spotkanie ze środowiskiem medycznym otworzy przed Państwem nowe możliwości i przyczyni się do poprawy Państwa sytuacji. Życzę owocnych obrad i miłego spędzenia czasu we własnym gronie. Życzę tez Państwu dobrego samopoczucia i radości z każdej chwili oraz pogody ducha na co dzień – pisze Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej w liście skierowanym do Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, środowiska osób chorych i ich najbliższych.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących w światowej populacji chorób układu immunologicznego. Na świecie choruje na nią blisko 2,5 miliona osób. W Polsce populacja chorych szacowana jest na około 45 tysięcy osób. Stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą młodych dorosłych, ponieważ diagnoza stawiana jest najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym 20- 40 lat. Wśród zdiagnozowanych na SM 10 pacjentów 6 stanowią kobiety.

Informacje o obchodach Światowego Dnia SM dostępne są również w wydarzeniu na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/events/144494156082689/permalink/145196019345836/

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Materiały prasowe

Aktualizacja: 31.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary! Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary!

Mniej wybudzeń w ciągu nocy, spokojniejszy sen, łagodniejsza pobudka, a przede wszystkim sen bez...

więcej

6

"Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem "Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem

Pacjent w chorobie nowotworowej ma prawo do chwil słabości, bo przed nim niełatwa droga, jednak...

więcej

5

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

4

Braster - domowe urządzenie do wykrywania raka piersi Braster - domowe urządzenie do wykrywania raka piersi

Polscy naukowcy opracowali pierwsze na świecie urządzenie, które umożliwia kobietom przeprowadzenie...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.