Silent disco - happening przypominający o wirusie HIV tuż przed walentynkami w Warszawie

Autor: Materiały prasowe

Odbywające się tuż przed Dniem Zakochanych silent disco ma przypomnieć o zagrożeniach związanych z miłością, a konkretnie o jednym z nich - wirusie HIV. Happening zostanie zorganizowany przez Grupę Edukatorów Seksualnych Ponton 12 lutego 2017 o godz. 15 na warszawskiej Patelni przy Metrze Centrum.

Silent disco organizowane przez Grupę Ponton stanowi część Programu Pozytywnie Otwarci, promującego profilaktykę HIV.

Silent disco - happening przypominający o wirusie HIV tuż przed walentynkami w Warszawie

Silent disco będzie pochodem młodych ludzi, tańczących w rytm muzyki słyszanej tylko przez nich samych w słuchawkach. Uczestnicy silent disco będą rozdawać ulotki i zachęcać młode osoby do wykonania testów na obecność wirusa HIV. Z Patelni przy Metrze Centrum osoby biorące udział w happeningu przejdą na ul. Chmielną.

Celem organizowanej tuż przed walentynkami akcji jest przypomnienie warszawskiej młodzieży i gościom odwiedzającym miasto, że choć wiele się przez lata w tej kwestii zmieniło, epidemia HIV nie została pokonana. Wręcz przeciwnie, każdego roku wykrywane są nowe zakażenia: według danych NIZP-PZH do października roku 2016 zdiagnozowano ich w Polsce 1100. Aż 250 z nich, czyli co piąte, na Mazowszu. Warszawa jest więc pod tym względem cały czas miastem niebezpiecznym.

Niestety, testy na obecność wirusa HIV wykonują tylko nieliczne osoby. Według szacunków, decyduje się na nie co dziesiąty Polak, dlatego akcja Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, realizowana w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci, ma na celu zwiększenie tej liczby, a co za tym idzie - przyczynienie się do zmniejszenia częstotliwości zachorowań na HIV w Polsce.

Akcja będzie po części silent disco, a po części - flash mobem. Wszyscy przechodzący ulicą Chmielną będą mogli dołączyć do wolontariuszy, a najlepiej będą się bawić ci, którzy skorzystają z playlisty Pontonu na Soundcloud i stamtąd odtworzą muzykę. Dźwięki będą niesłyszalne dla osób z zewnątrz, ponieważ każda osoba uczestnicząca w wydarzeniu skorzysta ze swojego smartfona i na znak osoby prowadzącej wydarzenie włączy muzykę. Osobom przechodzącym obok będzie się wydawało, że młodzi ludzie biorący udział w happeningu tańczą w ciszy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej Grupy Ponton i w wydarzeniu "Walentynki - przygotuj się z Pontonem" na Facebooku (https://www.facebook.com/events/665396380288015/). W ramach wydarzenia stworzono również aplikację "HIV Quiz", którą przed imprezą będzie można ściągnąć z Google Play, strony Pontonu oraz po zeskanowaniu kodu QR z ulotki. W aplikacji znajdzie się mapka z wyznaczoną trasą silent disco oraz punktami konsultacyjno-diagnostycznymi, w których będzie można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na HIV. Aplikacja stanowi również pigułkę wiedzy o wirusie i jego profilaktyce.

- Wierzę, że taka akcja pomoże nam dotrzeć do szerzej grupy odbiorców i odbiorczyń, że przyciągnie uwagę przechodniów. Ludzie powinni zrozumieć, że HIV dotyczy każdego, i że chowając głowę w piasek nie uchronimy się przed zakażeniem – wyjaśnia Joanna Skonieczna, przedstawicielka Grupy Ponton.

- Młodzi często ignorują ostrzeżenia, licząc na łut szczęścia i nowoczesne, skuteczniejsze terapie, ale nie możemy zapominać, że HIV to groźny wirus. Nie wolno go lekceważyć. Mamy nadzieję, że takie akcje jak walentynkowe silent disco Grupy Ponton zaowocują większą ostrożnością wśród młodych ludzi, a gdyby jednak u kogoś doszło do zakażenia – lepszą świadomością wagi szybkiego rozpoczęcia terapii i ścisłej współpracy z lekarzem chorób zakaźnych – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Program Pozytywnie Otwarci ma na celu promocję profilaktyki HIV i wiedzy o tym, że z wirusem można normalnie żyć. W ramach programu zorganizowano konkurs dla instytucji i osób, które prowadzą lub chciałyby prowadzić programy w obszarach aktywizacji i edukacji oraz profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerzy Programu to: Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Wirus HIV a ciąża - zrób test na obecność wirusa

Wirus HIV a ciąża - zrób test na obecność wirusa

hiv
Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" zaprasza na Woodstock!

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" zaprasza na Woodstock!

Nowy test na HIV - skuteczne narzędzie wykrywające mutacje wirusa

Nowy test na HIV - skuteczne narzędzie wykrywające mutacje wirusa

hiv
Mam HIV, ale moje dziecko jest zdrowe

Mam HIV, ale moje dziecko jest zdrowe

hiv
Życie z osobą zakażoną HIV [WYWIAD]

Życie z osobą zakażoną HIV [WYWIAD]

hiv
Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

Test na HIV - gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

Zdjęcia: Materiały prasowe

Aktualizacja: 08.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

36

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

29

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

25

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

24

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hamują owulację, hamują tylko ostatni ostatni etap dojrzewania pęcherzyków w jajniku. Pęcherzyki rosną do około 10 mm, potem już nie. Stąd obraz...

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.