Silent disco - happening przypominający o wirusie HIV tuż przed walentynkami w Warszawie

Autor: Materiały prasowe

Odbywające się tuż przed Dniem Zakochanych silent disco ma przypomnieć o zagrożeniach związanych z miłością, a konkretnie o jednym z nich - wirusie HIV. Happening zostanie zorganizowany przez Grupę Edukatorów Seksualnych Ponton 12 lutego 2017 o godz. 15 na warszawskiej Patelni przy Metrze Centrum.

Silent disco organizowane przez Grupę Ponton stanowi część Programu Pozytywnie Otwarci, promującego profilaktykę HIV.

Silent disco - happening przypominający o wirusie HIV tuż przed walentynkami w Warszawie

Silent disco będzie pochodem młodych ludzi, tańczących w rytm muzyki słyszanej tylko przez nich samych w słuchawkach. Uczestnicy silent disco będą rozdawać ulotki i zachęcać młode osoby do wykonania testów na obecność wirusa HIV. Z Patelni przy Metrze Centrum osoby biorące udział w happeningu przejdą na ul. Chmielną.

Celem organizowanej tuż przed walentynkami akcji jest przypomnienie warszawskiej młodzieży i gościom odwiedzającym miasto, że choć wiele się przez lata w tej kwestii zmieniło, epidemia HIV nie została pokonana. Wręcz przeciwnie, każdego roku wykrywane są nowe zakażenia: według danych NIZP-PZH do października roku 2016 zdiagnozowano ich w Polsce 1100. Aż 250 z nich, czyli co piąte, na Mazowszu. Warszawa jest więc pod tym względem cały czas miastem niebezpiecznym.

Niestety, testy na obecność wirusa HIV wykonują tylko nieliczne osoby. Według szacunków, decyduje się na nie co dziesiąty Polak, dlatego akcja Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, realizowana w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci, ma na celu zwiększenie tej liczby, a co za tym idzie - przyczynienie się do zmniejszenia częstotliwości zachorowań na HIV w Polsce.

Akcja będzie po części silent disco, a po części - flash mobem. Wszyscy przechodzący ulicą Chmielną będą mogli dołączyć do wolontariuszy, a najlepiej będą się bawić ci, którzy skorzystają z playlisty Pontonu na Soundcloud i stamtąd odtworzą muzykę. Dźwięki będą niesłyszalne dla osób z zewnątrz, ponieważ każda osoba uczestnicząca w wydarzeniu skorzysta ze swojego smartfona i na znak osoby prowadzącej wydarzenie włączy muzykę. Osobom przechodzącym obok będzie się wydawało, że młodzi ludzie biorący udział w happeningu tańczą w ciszy.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej Grupy Ponton i w wydarzeniu "Walentynki - przygotuj się z Pontonem" na Facebooku (https://www.facebook.com/events/665396380288015/). W ramach wydarzenia stworzono również aplikację "HIV Quiz", którą przed imprezą będzie można ściągnąć z Google Play, strony Pontonu oraz po zeskanowaniu kodu QR z ulotki. W aplikacji znajdzie się mapka z wyznaczoną trasą silent disco oraz punktami konsultacyjno-diagnostycznymi, w których będzie można anonimowo i bezpłatnie wykonać test na HIV. Aplikacja stanowi również pigułkę wiedzy o wirusie i jego profilaktyce.

- Wierzę, że taka akcja pomoże nam dotrzeć do szerzej grupy odbiorców i odbiorczyń, że przyciągnie uwagę przechodniów. Ludzie powinni zrozumieć, że HIV dotyczy każdego, i że chowając głowę w piasek nie uchronimy się przed zakażeniem – wyjaśnia Joanna Skonieczna, przedstawicielka Grupy Ponton.

- Młodzi często ignorują ostrzeżenia, licząc na łut szczęścia i nowoczesne, skuteczniejsze terapie, ale nie możemy zapominać, że HIV to groźny wirus. Nie wolno go lekceważyć. Mamy nadzieję, że takie akcje jak walentynkowe silent disco Grupy Ponton zaowocują większą ostrożnością wśród młodych ludzi, a gdyby jednak u kogoś doszło do zakażenia – lepszą świadomością wagi szybkiego rozpoczęcia terapii i ścisłej współpracy z lekarzem chorób zakaźnych – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Program Pozytywnie Otwarci ma na celu promocję profilaktyki HIV i wiedzy o tym, że z wirusem można normalnie żyć. W ramach programu zorganizowano konkurs dla instytucji i osób, które prowadzą lub chciałyby prowadzić programy w obszarach aktywizacji i edukacji oraz profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerzy Programu to: Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Materiały prasowe

Aktualizacja: 08.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary! Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary!

Mniej wybudzeń w ciągu nocy, spokojniejszy sen, łagodniejsza pobudka, a przede wszystkim sen bez...

więcej

75

"Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem "Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem

Pacjent w chorobie nowotworowej ma prawo do chwil słabości, bo przed nim niełatwa droga, jednak...

więcej

58

"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

57

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

56

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.