Serial "Sala operacyjna: Waga ciężka" na FOKUS TV

Bohaterami serialu "Sala operacyjna: Waga ciężka" są osoby, które zdecydowały się na chirurgiczny zabieg zmniejszenia żołądka. Waga każdej z nich znacznie przekracza 100, a nawet 200 kg. Pozbycie się znienawidzonej, utrudniającej normalne życie otyłości to ich największe marzenie. Widzowie poznają poruszające historie tych osób. Będą także towarzyszyć pacjentom podczas kolejnych etapów leczenia i zobaczą, jakie efekty przyniosą ich zmagania. Operacje przeprowadzi pionier chirurgicznego leczenia otyłości w Polsce, prof. dr hab. Krzysztof Paśnik.

Serial "Sala operacyjna: Waga ciężka" na FOKUS TV

Podjęta przez bohaterów serialu decyzja o zabiegu chirurgicznego zmniejszenia żołądka nie była ani prosta, ani spontaniczna. Wszystkim im towarzyszył silny strach, z jednej strony związany z samym przebiegiem operacji, a z drugiej – z własnymi słabościami i obawami przed „nowym” życiem, z którym wiążą duże nadzieje. Dlatego potrzebna jest również pomoc psychologa. Jak twierdzi prof. Paśnik: W szpitalu nie „operują chorego żołądka”, tylko „chorą głowę”. W proces leczenia włączony jest również dietetyk oraz trener personalny.

Emil ma 21 lat i waży 209 kg. Większość dnia spędza przed komputerem, siedząc w fotelu samochodowym, bo zwykły nie utrzymałby jego wagi. Wirtualna rzeczywistość stała się jego światem - tu ma przyjaciół i czuje się potrzebny. Jego matka Ela (51 lat) zawsze dbała o to, aby syn dobrze i smacznie jadł. Tym wyrażała swoją troskę i miłość. Sama waży 139 kg, dlatego także postanowiła poddać się chirurgicznemu zmniejszeniu żołądka. Kolejna bohaterka serialu to Karolina (34 lata). Kiedy jej waga osiągnęła 123 kg i zaczęła odczuwać poważne problemy z kręgosłupem, zdecydowała się oddać w ręce prof. Paśnika. Zawodowo - to „kobieta czołg”. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jest zatrudniona w agencji modelek. Nie może jednak zapanować nad nałogiem objadania się. Z nadwagą borykają się również Bożena (54 lata, 121 kg) i jej córka Olga (30 lat, 103 kg). Bożena prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i organizuje imprezy okolicznościowe, w czym pomaga jej córka. Jest silna, nie daje sobie w „kaszę dmuchać”, ale nie akceptuje siebie. Uważa się za osobę wręcz niepełnosprawną. Wraz z Olgą postanowiła przejść zabieg.

Warto wiedzieć

Ważne

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Paśnik jest Kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Pełni również funkcję Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Pionier operacyjnego leczenia otyłości w Polsce. Rocznie przeprowadza ponad 300 operacji bariatrycznych.

Pacjentem prof. Paśnika będzie też stylista, Bjorn (32 lata), ważący 120 kg. Podjął decyzję o przyjściu na wizytę kwalifikacyjną, bo ma nadzieję, że operacja nie tylko pozwoli mu schudnąć, ale również pomoże w walce z cukrzycą. Dobrym duchem bohaterów będzie Artur, uczestnik pierwszej edycji serialu telewizji FOKUS TV Sala Operacyjna, który półtora roku temu przeszedł operację usunięcia 80% żołądka i schudł 50 kg. Przed zabiegiem żył z wielkimi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi. Miał problemy z chodzeniem po schodach, zakładaniem i wiązaniem butów, dbaniem o higienę osobistą oraz z kontaktami z kobietami. Po operacji schudł i nadal utrzymuje prawidłową wagę. Teraz stara się wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, by pomagać innym.

W każdym odcinku obserwujemy kilku bohaterów, znajdujących się na różnych etapach dochodzenia do szczupłej sylwetki. W ostatnim, ósmym odcinku zobaczymy ich metamorfozy. Zadbają o nie charakteryzatorzy oraz Bjorn – stylista i jednocześnie uczestnik programu. Sesję zdjęciową wykona fotograf modowy.

Historie bohaterów pokazują, że nadwaga to nie tylko kwestia złej diety czy po prostu obżarstwa. To przede wszystkim problemy z psychiką - odreagowanie napięć, depresja, nieakceptowanie siebie i wiele innych przyczyn, z których możemy sami nie zdawać sobie sprawy. W procesie leczenia należy uświadomić sobie, co tak naprawdę pcha w szpony nałogu jedzenia.

Serial "Sara operacyjna: Waga Ciężka" oglądaj w środy o godz. 22.00 na FOKUS TV

Warto wiedzieć

Ważne

Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka?

Bohaterowie serialu „Sala Operacyjna: waga ciężka” przeszli operacje mankietowej resekcji 4/5 żołądka. Zabiegi wykonano metodą laparoskopową. Jest to metoda mniej inwazyjna niż tradycyjna, polegająca na otwarciu powłok brzusznych.

Najpierw przez niewielkie nacięcie skóry i tkanki podskórnej pod pępkiem wprowadza się trokar (specjalną rurkę), przez którą do jamy brzusznej wpuszczany jest dwutlenek węgla. Takie „nadmuchanie” brzucha pozwala na lepszy dostęp do narządu operowanego, czyli żołądka. Następnie umieszcza się kamerę i przez dwa dodatkowe nacięcia (w podbrzuszu i nadbrzuszu) wprowadza zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Dzięki kamerze obraz transmitowany jest na ekran monitora w bardzo dobrej jakości. Chirurg odcinka żołądek od narządów, które z nim sąsiadują, zakłada urządzenie zszywająco-przecinające i wykonuje wycięcie 4/5 żołądka. Po sprawdzeniu szczelności żołądka, usuwa się jego wyciętą część. Na koniec zakładany jest dren.

Pacjenci już kilka godzin po operacji mogą chodzić. Następnego dnia jedzą pierwsze, najpierw płynne posiłki. Pojemność ich żołądka jest naprawdę niewielka, bo ok. 100 mililitrów. Posiłki są więc mikroskopijne. Wycięcie większej części żołądka ma jeszcze jeden skutek – zmniejsza się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za łaknienie. To dzięki temu, chorzy nie są głodni i błyskawicznie tracą na wadze. Początkowo wręcz muszą zmuszać się do jedzenia. Po operacji chudną nawet kilka kilogramów tygodniowo. Po kilku miesiącach nierzadko nawet kilkadziesiąt kilogramów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Fokus TV

Aktualizacja: 26.10.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary! Aplikacja, która wpływa na jakość snu? Dzięki niej zniszczysz koszmary!

Mniej wybudzeń w ciągu nocy, spokojniejszy sen, łagodniejsza pobudka, a przede wszystkim sen bez...

więcej

32

"Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem "Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku" - o tym, jak przez nią przejść rozmawiamy z Adrianną Sobol, psychoonkologiem

Pacjent w chorobie nowotworowej ma prawo do chwil słabości, bo przed nim niełatwa droga, jednak...

więcej

27

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

19

"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

18

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.