Poradnik dla pacjentów "Razem dla Zdrowia", czyli jak uniknąć pułapek systemu

Autor: Monika Majewska

Powstał poradnik dla pacjentów "Razem dla Zdrowia", w którym specjaliści w prostych słowach wyjaśniają, jak się poruszać w systemie ochrony zdrowia w Polsce. W poradniku znajdują się najbardziej typowe problemy polskich pacjentów oraz sposoby na ich unikniecie lub rozwiązanie, np. co zrobić, gdy pacjent jest niesłusznie odsyłany do innej przychodni z powodu rejonizacji, albo jak szybko i skutecznie znaleźć pomoc medyczną, nawet w nocy czy święta. Sprawdź, co zawiera poradnik "Razem dla Zdrowia" i gdzie jest dostępny.

Poradnik dla pacjentów "Razem dla Zdrowia" został opracowany przez samorządy lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz aptekarzy we współpracy ze środowiskiem pacjenckim, którzy tworzą nieformalną koalicję "Razem dla Zdrowia". Poradnik ma pomóc pacjentom poruszać się w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, ponieważ ci mają  ograniczony dostęp nie tylko do świadczeń zdrowotnych, lecz także do informacji. Od 31 marca 2016 roku poradnik jest dostępny pod adresem www.razemdlazdrowia.pl.

Poradnik dla Pacjentów "Razem dla Zdrowia"

Poradnik dla Pacjentów "Razem dla Zdrowia" zawiera wiele praktycznych informacji, m.in. fakty o dostępie do opieki zdrowotnej, które warto znać.

Z opracowania można się dowiedzieć na przykład, że w Polsce nie ma rejonizacji - pacjent może chodzić do lekarza POZ, specjalisty, na badania, rehabilitację czy do szpitala do każdego świadczeniodawcy posiadającego umowę z NFZ w całej Polsce.

Autorzy poradnika w przystępny sposób podpowiadają, jak nie wpaść w pułapki systemu, np. co zrobić, gdy cały czas odsyła się pacjenta, informując, że to nie jego rejon.

Jeżeli chory jest odsyłany z informacją, że to nie jest jego rejon, należy skontaktować się z kierownictwem placówki oraz zgłosić ten fakt do Rzecznika Praw Pacjenta lub  oddziału wojewódzkiego NFZ. Nie można dać się zbyć argumentem o rejonizacji!

Poza tym w poradniku jest zaznaczone, że pacjent w stanie zagrożenia życia lub zdrowia nie musi okazywać ubezpieczenia zdrowotnego. Ma prawo do natychmiastowej pomocy nawet wtedy, gdy system eWUŚ nie potwierdzi jego prawa do świadczeń zdrowotnych.

Autorzy poradnika zaznaczają także, że skierowanie do specjalisty jest ważne tak długo, jak świadczenie nie zostanie zrealizowane.

W poradniku znajduje się także wiele innych najbardziej typowych problemów polskich pacjentów oraz sposoby na ich unikniecie lub rozwiązanie.

W poradniku znajdują się także podstawy wiedzy o systemie ochrony zdrowia - komu przysługuje prawo do świadczeń, informacje o Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ), o świadczeniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ (czyli jak szybko i skutecznie znaleźć pomoc medyczną, nawet w nocy czy święta). Pacjent może poznać także zasady przyjmowania chorych w placówkach specjalistycznych – wiedza ta może sprawić, że będziemy na poradę, badanie czy zabieg czekać krócej.

Pacjent może także poznać zasady leczenia w szpitalu. Na przykład, nierzadką praktyką jest odsyłanie osób zakwalifikowanych do leczenia szpitalnego po wykonanie badań przed przyjęciem. Z poradnika można się dowiedzieć, że te badania ma obowiązek wykonać szpital, który będzie prowadzić leczenie.

Poza tym opracowanie zawiera zasady zapisywania na listę oczekujących do lekarzy specjalistów, na badania lub zabiegi szpitalne. Opisano, jak w praktyce wygląda szybka ścieżka onkologiczna, opieka długoterminowa i paliatywna oraz rehabilitacja. Z poradnika można się dowiedzieć, które zabiegi stomatologiczne są refundowane przez NFZ i kiedy jest gwarantowane leczenie ortodontyczne wad zgryzu. Nie brakuje informacji o leczeniu za granicą i Zintegrowanym Informatorze Pacjenta.

Na końcu poradnika można znaleźć słowniczek, który w przystępny sposób wyjaśnia skomplikowane pojęcia z zakresu systemu ochrony zdrowia, a także linki do przydatnych stron, np. do listy oczekujących na świadczenia.

Polecamy
Absurdy leczenia szpitalnego

Absurdy leczenia szpitalnego

Według opinii ekspertów rynku ochrony zdrowia odsetek niepotrzebnych hospitalizacji może sięgać w Polsce nawet 25 procent. Dlaczego? Bo im więcej ...

Polecamy
Wizyty lekarskie w domu: kiedy lekarz ma obowiązek przyjść na wizytę domową?

Wizyty lekarskie w domu: kiedy lekarz ma obowiązek przyjść na wizytę domową?

W niektórych przypadkach chory może liczyć na pomoc także w warunkach domowych. Pacjentom przysługują wizyty domowe w przypadku nagłego zachorowania ...

Polecamy
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: 5 korzyści dla pacjenta

Obecnie w Polsce fizjoterapeutą może być każdy, nawet osoba po weekendowym kursie. Dlatego powstała ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która dokładnie ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
DZIECKO W SZPITALU - jakie prawa ma mały pacjent

DZIECKO W SZPITALU - jakie prawa ma mały pacjent

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? Jakie sytuacje uzasadniają wezwanie pogotowia ratunkowego?

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? Jakie sytuacje uzasadniają wezwanie pogotowia ratunkowego?

Polska Unia Organizacji Pacjentów Obywatele dla Zdrowia - nowa inicjatywa na rzecz pacjentów

Polska Unia Organizacji Pacjentów Obywatele dla Zdrowia - nowa inicjatywa na rzecz pacjentów

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.08.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

56

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

43

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

39

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

30

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.