"Podziel się młodością!", czyli akcja wspierająca aktywizację seniorów

Autor: Materiały prasowe

Jedynie nieco ponad 30 procent osób starszych w Polsce pozytywnie ocenia swój stan zdrowia. Dla wielu z nich wyzwaniem są codzienne czynności – takie jak spacer, przygotowanie posiłków, czy wizyta u lekarza. Dlatego powstają inicjatywy, które mają na celu uzmysłowienie, szczególnie nie zdającym sobie z tego sprawy młodym osobom, jak ważne jest spędzanie czasu ze starszymi. Jedną z takich akcji jest kampania pod hasłem "Podziel się młodością".

podziel się młodością

Seniorzy w Polsce krytycznie oceniają jakość swojego życia – według badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, jedynie 31,9 procent osób starszych uważa, że stan ich zdrowia jest dobry lub bardzo dobry. Problem stanowią często zwykłe, codzienne czynności. Aż 2/3 seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej1. Seniorzy zgłaszają potrzebę wsparcia w pracach domowych, przy wizytach u lekarza, wyjściu na spacer, zrobieniu zakupów czy odwiedzinach znajomych2.

Istotny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia seniorów może mieć aktywność fizyczna. Tę podejmuje jednak tylko co trzeci senior.

- Starsze osoby często potrzebują jedynie motywacji, zrozumienia oraz pomocy w rozwiązaniu prostych problemów. Te, choć młodym osobom mogą wydawać się błahe, często w znaczy sposób ograniczają aktywność seniorów – a nawet ją uniemożliwiają. Dlatego bardzo ważne jest, by angażować młodych ludzi w inicjatywy, które mają na celu poprawę jakości życia seniorów i mobilizują ich do aktywności fizycznej - mówi Katarzyna Jezierska, Dyrektor Marketingu GSK Consumer Healthcare.

Niezwykle ważne jest, aby o takich inicjatywach informować i do nich zachęcać. Kampania "Podziel się młodością", której celem jest aktywizacja seniorów poprzez młodsze pokolenia, realizowana jest przy współpracy z wybranymi influencerami i zachęca młodych ludzi do aktywnego spędzenia czasu z bliskimi, starszymi osobami, np. dziadkami. Połączona jest z konkursem, w którym młode osoby mogą podzielić się zdjęciem z bliską sobie straszą osobą i pokazać, jak wspólnie spędzają aktywnie czas.

Pomysłów może być bardzo wiele: od sportu, przez kulturę i sztukę, międzypokoleniową wymianę wiedzy i ponadpokoleniowe sekrety do sentymentalnych podróży w czasie - w końcu starsze osoby to nieoceniona skarbnica cennych porad i ważnych wspomnień.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.konkurs.rozruszajstawy.pl.

1 Estymacja SWPS, 2014 rok; osoby w wieku 55+

2 Aktywność fizyczna osób starszych w kontekście percepcji Polaków, Diagnoza Społeczna 2013

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Ruszyła kampania "Poznaj swoje prawa" poruszająca problem praw pacjentów i pacjentek LGBTI

Ruszyła kampania "Poznaj swoje prawa" poruszająca problem praw pacjentów i pacjentek LGBTI

Wszyscy będziemy seniorami [WYWIAD]

Wszyscy będziemy seniorami [WYWIAD]

Fizjoterapia dla seniorów: wskazania, przeciwwskazania

Fizjoterapia dla seniorów: wskazania, przeciwwskazania

Zdjęcia: Fot. Materiały prasowe

Aktualizacja: 06.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

90

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

77

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

76

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

60

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Gęsty płyn owodniowy może być w przypadku, gdy płód odda smółkę lub gdy w płynie jest krew albo zakażenie. Nie bardzo wiem, jak na prawdę wyglądał płyn owodniowy, ale jeśli budził jakikolwiek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.