Lista 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie i ochronie zdrowia 2016

Autor: Monika Majewska

Znamy listę 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie i ochronie zdrowia. Kandydaci byli oceniani przez jury według trzech kryteriów: osiągnięcia i dokonania w 2016 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku medycznym oraz siła publicznego oddziaływania. W poprzednich latach  nagradzani byli m.in. prof. Marian Zembala, prof. Jacek Jassem, czy prof. Zbigniew Religa. Sprawdź, kto teraz znalazł się na liście.

Lista 100 to zestawienie najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia według Bonnier Business Polska, wydawcy Pulsu Medycyny. Tworzona od ponad 10 lat, cieszy się uznaniem środowiska. Wyboru osobistości, które znajdą się w rankingu, dokonuje jury złożone z ekspertów powołanych przez redakcję miesięcznika. Zgodnie z regulaminem, kandydaci oceniani są według trzech kryteriów: osiągnięcia i dokonania w danym roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku medycznym oraz siła publicznego oddziaływania.

Prof. Henryk Skarżyński i prof. Alicja Chybicka liderami

Listę 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie otwiera prof. Henryk Skarżyński, otochirurg, specjalista otolaryngologii, audiologii i foniatrii. Prof. Skarżyński jest dyrektorem Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, przewodniczącym Komitetu Nauk Klinicznych PAN, konsultantem krajowym ds. otorynolaryngologii, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, a także American Otological Society oraz American Neurotology Society. W 2002 r. jako pierwszy na świecie wszczepił implant ślimakowy pacjentowi z częściową głuchotą.

W tym roku wyłoniono dwóch liderów: prof. Henryka Skarżyńskiego i prof. Alicję Chybicką.

Z kolei numerem 1 na liście osób mających największy wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce jest prof. Alicja Chybicka, specjalista hematologii, immunologii klinicznej, onkologii dziecięcej, opieki paliatywnej i pediatrii. Prof. Chybicka jest kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu RP oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Lista 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie i ochronie zdrowia 2016

Na kolejnych miejscach znaleźli się prof. Grzegorz Opolski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Prof. Mirosław Wielgoś, specjalista ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, oraz prof. Jarosław Reguła, gastroenterolog.

Z grona laureatów na szczególną uwagę zasługuje prof. Adam Maciejewski, który rok temu znalazł się po raz pierwszy w zestawieniu i od razu trafił do pierwszej dziesiątki. W 2016 roku utrzymał się w pierwszej piątce. Prof. Adam Maciejewski to specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, kierownik Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach. W 2013 roku pod kierownictwem prof. Maciejewskiego został przeprowadzony pierwszy na świecie przeszczep twarzy dla ratowania życia. Został on uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej na Hawajach. W 2015 r. zespół lekarzy pod kierownictwem profesora przeprowadził też złożony przeszczep narządów szyi, który został uznany za najlepszy przypadek w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził też przeszczep twarzy u 26-letniej kobiety, od dzieciństwa cierpiącej na nerwiakowłókniakowatość.

Na miejscu 6. znalazł się prof. Michał Tendera, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, który wspiera młodych naukowców. Zaraz za nim prof. Piotr Ponikowski - ekspert od niewydolności serca. Na miejscu 8. prof. Mirosław Ząbek, który jako jeden z pierwszych na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz operacji naczyniowych mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Na miejscu 9. prof. Dariusz Dudek. Dziesiątkę najbardziej wpływowych osób w medycynie zamyka prof. Cezary Szczylik, onkolog kliniczny.

W rankingu znaleźli się także tacy specjaliści, jak prof. Jacek Jassem, Specjalista radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej, prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, czy prof. Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta.

Źródło: www.listastu.pulsmedycyny.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.01.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny? Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły...

więcej

34

8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW 8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW

Pneumokoki to drażliwy temat. Wielu młodych rodziców nie wie, jakie skutki dla ich dziecka może...

więcej

29

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

12

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

11

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.