Leczenie AIDS w Polsce bez rejonizacji i wszystkimi dostępnymi w UE lekami

2017-05-15 17:28

Leczenia AIDS w Polsce jest coraz skuteczniejsze i wygodne dla chorych, którzy mogą się mu poddać w dowolnym miejscu na terenie kraju, nie czekając w długich kolejkach.

Leczenie AIDS w Polsce bez rejonizacji i wszystkimi dostępnymi w UE lekami
Autor: thinkstockphotos.com Leczenie AIDS pozwala chorym dożyć starości.

O tym, jak bardzo potrzebne jest leczenie AIDS w Polsce świadczą dane na temat choroby. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, na tę chorobę od 1985 roku do końca października 2016 roku zdiagnozowano w naszym kraju 3 431 (a razem z HIV 21 052) zachorowań, 1 355 chorych osób zmarło.

Pozytywną informacją jest ta, że leczenie AIDS w Polsce to bodaj jedyna dziedzina opieki medycznej w kraju, w której leczy się wszystkimi dostępnymi lekami zarejestrowanymi w UE (jest ich ok. 30). Nie ma kolejek ani rejonizacji, co więcej, chory może się leczyć w dowolnym ośrodku leczenia w kraju i praktycznie od razu ma dostęp do lekarza i zindywidualizowanej terapii.

Leczenie ARV (lekami antyretrowirusowymi) jest tak skuteczne, że daje szansę dożycia starości. Wpisanie w 2014 r. testu na obecność HIV na listę badań zalecanych w ciąży pozwoliło zwiększyć wykrywalność zakażeń u kobiet oczekujących dziecka, co jest o tyle istotne, że wykrycie wirusa u matki pozwala uchronić dziecko przed zakażeniem. Jak zaznacza dr Beata Zawada z Krajowego Centrum ds. AIDS, był to sukces połowiczny, gdyż badaniu poddało się w 2014 r. zaledwie 17%, a w 2015 – 25% kobiet w ciąży. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, na dzień 31 lipca 2016 r. leczeniem ARV objętych było 9 149 pacjentów, w tym 113 dzieci.

Polacy niechętnie poddają się badaniom w kierunku AIDS

Polacy niechętnie wykonują badania w kierunku AIDS, wychodząc z założenia, że albo jest to przypadłość dotycząca wyłącznie określonych grup (np. homoseksualistów), albo uznając, że ryzyko zachorowania na AIDS jest tak małe, iż oni sami na pewno na tę chorobę nie cierpią. Tymczasem to nieprawda - każdego roku diagnozuje się w Polsce kilkaset nowych zachorowań, codziennie o zakażeniu dowiadują się 2-3, najczęściej młode osoby. Każdy, kto prowadzi aktywność seksualną lub ma kontakt z krwią osoby zakażonej HIV (istnieje również minimalne ryzyko zakażenia podczas seksu oralnego - większe w czasie kontaktu z nasieniem niż z wydzieliną z pochwy) sam może stać się nosicielem choroby.

Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012-2016".

Więcej pomocnych informacji znajdziesz na stronie www.aids.gov.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki