Klinika "Budzik dla dorosłych" już otwarta

Autor: Monika Majewska

Klinika "Budzik dla dorosłych" już otwarta. To pierwsza taka placówka w Polsce! Będą w niej leczone dorosłe osoby w śpiączce. Obecnie w klinice znajduje się dwóch pacjentów. Udało się też wybudzić innego chorego.

Klinika "Budzik dla dorosłych" została otwarta 22 grudnia 2016 roku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prof. Wojciech Maksymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki oraz gość honorowy Ewa Błaszyk, która stworzyła „Budzik” dla dzieci i założyła Fundację Akogo?, pod szyldem której ma działać klinika "Budzik dla dorosłych"

Klinika "Budzik dla dorosłych"

"Budzik dla dorosłych" mieści się przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim, w budynku przylegającym do Centrum Medycyny Eksperymentalnej. W klinice specjaliści będą przywracać świadomość dorosłym (po 18. roku życia) pacjentom, którzy pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż rok od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu ma decydować zespół terapeutyczny.

Obecnie w klinice "Budzik dla dorosłych" znajduje się dwóch pacjentów ze wszczepionym stymulatorem mózgu. Jeden z nich nawiązuje kontakt z otoczeniem, rozmawia. Drugi pacjent jest poddawany rehabilitacji. Udało się też wybudzić innego chorego. W sumie klinika dysponuje 8 łóżkami, jednak w planach jest jej rozbudowanie. Po pomoc czekają kolejni.

Klinika "Budzik dla dorosłych" jeszcze bez kontraktu z NFZ

Klinika "Budzik dla dorosłych" nie ma jeszcze podpisanej umowy z NFZ, dlatego jej działalność finansuje szpital uniwersytecki w Olsztynie. Pacjentami opiekuje się na razie personel medyczny z innych oddziałów. Przewiduje się, że finansowanie "Budzika dla dorosłych" ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia może nastąpić pod koniec stycznia lub w lutym 2017 roku.

Jak wynika z projektu ministerialnego rozporządzenia, które jest dostępne na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, koszt dobowego pobytu pacjenta w „Budziku dla dorosłych” oszacowano na 650 zł, zaś roczny koszt rehabilitacji jednego pacjenta na nieco ponad 237 tys. zł.

Źródło: x-news.pl/TVN24

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

36

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

30

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

23

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

22

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.