Innowacyjna operacja poznańskich ortopedów zakończona sukcesem

Autor: Materiały prasowe

Lekarze z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Szpitala im. W. Degi w Poznaniu przeprowadzili innowacyjną operację u 36-letniego pacjenta z nowotworem miednicy. We współpracy z amerykańskimi specjalistami stworzyli dla chorego jeden z największych dedykowanych implantów, jaki kiedykolwiek wszczepiono w Europie. Po przebytej operacji mężczyzna rozpoczął już proces rehabilitacji i na nowo uczy się chodzić.

Pacjent trafił do szpitala z powodu nowotworu miednicy (mięsak chrzęstny). Był operowany cztery lata temu w innej Klinice, lecz nastąpił nawrót choroby. U chorego wykryto duży guz zlokalizowany po wewnętrznej stronie talerza biodrowego prawego. Guz naciekał na staw biodrowy, wykryto także niewielkie, ale liczne guzy przerzutowe związane z wcześniejszym leczeniem, które okazało się nieskuteczne. Zmiany zajmowały cały rejon prawej strony miednicy aż po kość krzyżową (okolice kręgosłupa). W przeszłości w wielu ośrodkach na świecie, w tak rozwiniętym stadium choroby usuwano połowę miednicy razem z kończyną dolną, co przekreślało możliwość wszczepienia pacjentowi protezy w przyszłości i skazanie pacjenta na życie na wózku inwalidzkim.

Innowacyjna operacja w Szpitalu im. W. Degi

Trudność operacji wynikała z rozległości zmian nowotworowych, a jej innowacyjność i wyjątkowość polegała na wykonaniu rekonstrukcji funkcji połowy miednicy i stawu biodrowego z użyciem bardzo dużego implantu wykonanego specjalnie dla pacjenta na podstawie badań obrazowych.

Cały proces przygotowań – od zgłoszenia się pacjenta do szpitala do operacji wyniósł 6 miesięcy.

Po konsultacjach medycznych lekarze z Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii postanowili uratować kończynę. Kierujący zespołem onkologicznym dr med. Jacek Markuszewski podjął współpracę z amerykańską firmą specjalizującą się produkcji implantów, w rezultacie czego na podstawie badań obrazowych wspólnie najpierw zaprojektowano, a następnie wykonano specjalną endoprotezę będącą dokładnym odwzorowaniem kształtu i wielkości miednicy pacjenta. Implant zastępuje połowę miednicy i staw biodrowy umożliwiając ponownie chodzenie.

Znaczącym utrudnieniem był fakt, że pacjent był już wcześniej operowany. W związku z tym lekarze stanęli przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z wycięciem: blizny pooperacyjnej, preparatu, połowy miednicy razem z  bliższym końcem kości udowej, stawu biodrowego, szyjki oraz głowy i okolic podkrętarzowej kości udowej.

Dr Jacek Markuszewski podkreśla, że implant może służyć pacjentowi przez bardzo wiele lat, w sytuacji zużycia mechanicznego zużycia, niektóre części robocze można wymienić.

Innowacyjność projektu endoprotezy polegała na wiernym odtworzeniu anatomii miednicy i dokładnej lokalizacji stawu biodrowego względem mięśni działających na staw. Nowatorski sposób połączenia implantu z kością umożliwił trwałe „biologiczne” połączenie z kością i zachowaniu funkcji układu nerwowego.

Jak podkreśla prof. Jacek Kruczyński, trudność operacji polegała na „doczepieniu” endoprotezy do pozostałej drugiej połowy miednicy pacjenta. Wybrano innowacyjne mocowanie długimi śrubami poprzez kość krzyżową, która zawiera struktury układu nerwowego. Dzięki zastosowaniu specjalnych przymiarów, wykonanych na podstawie tomografii komputerowej nie naruszono żadnych struktur układu neurologicznego, co jest zwykle jest typowym powikłaniem w tego typu zabiegach.

Przy odpowiedniej rehabilitacji, w ciągu roku pacjent powinien wrócić do normalnego stylu życia

Mięśnie, które podczas operacji zostały odcięte, zaledwie kilka dni po zabiegu zaczęły podejmować funkcję, mimo że doczepiono je sztucznie do endoprotezy miednicy.

Jak mówi dr Witold Bieleński, dyrektor Szpitala im. W. Degi, w naszym ośrodku wykonujemy wiele unikalnych operacji nie tylko w skali kraju, ale także w skali światowej. Jest to możliwe dzięki doskonale wykształconym ortopedom i współpracy z ośrodkami badawczo-klinicznymi na całym świecie. Ta operacja była jednak wyjątkowa i jesteśmy dumni, że to właśnie w naszym szpitalu potrafiliśmy ją wykonać.

Polecamy
Wszczepienie endoprotezy przy zwyrodnieniu stawu biodrowego

Wszczepienie endoprotezy przy zwyrodnieniu stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego najpierw wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność, by po pewnym czasie prowadzi do inwalidztwa. Dziś endoproteza czyli sztuczny ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: materiały prasowe

Aktualizacja: 09.08.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny? Skażone jajka. Czy fipronil w jajkach jest groźny?

Czy Polacy jedzą skażone fipronilem jajka? Okazuje się, że jajka ze środkiem biobójczym znalazły...

więcej

80

8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW 8 najczęściej zadawanych pytań na temat PNEUMOKOKÓW

Pneumokoki to drażliwy temat. Wielu młodych rodziców nie wie, jakie skutki dla ich dziecka może...

więcej

75

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

38

"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

21

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.