Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia alzheimera?

Czy wreszcie będziemy mieć test na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera? Okazuje się, że wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają takie możliwości diagnostyczne. A wczesne rozpoznanie może być kluczowe, jeśli pojawią się leki zapobiegające alzheimerowi. Światowej sławy ekspert, profesor Michael Davidson, komentuje postęp prac w dziedzinie walki z chorobą.

Szanse, by pojawił się test na ryzyko choroby Alzheimera wzrosły, gdy naukowcy z Boston University School of Medicine ogłosili wyniki swoich badań. Dotyczyły one grupy osób w wieku od 35 do 84 lat. Uczestnicy byli proszeni o przejście określonego dystansu tak szybko, jak potrafią (bez biegania). Mierzono także siłę uścisku ich dłoni. Następnie naukowcy śledzili ich losy przez kolejnych 11 lat. Po analizie wyników okazało się, że w przypadku tych osób, które chodziły wolniej i miały mniejszą siłę uścisku dłoni, ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest wyraźnie większe. Jakie praktyczne znaczenie mają wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Boston University School of Medicine?

– Jeśli zostaną potwierdzone, to na ich podstawie będzie można opracować prosty test, który pomagałby lekarzom stwierdzić, czy dana osoba należy do grupy ryzyka wystąpienia neurologicznych chorób związanych z wiekiem oraz udaru mózgu – mówi prof. Michael Davidson, doświadczony ekspert w zakresie badań nad chorobą Alzheimera oraz opracowywania leków na demencję. Jest współzałożycielem kompleksowego centrum dla seniorów Angel Care we Wrocławiu.

Są już dostępne testy, które na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby, pozwalają stwierdzić obecność w mózgu czynnika, który jest uważany za jej głównego sprawcę (chociaż jej dokładne przyczyny nadal są nieznane). Chodzi o blaszki białka zwanego beta-amyloidem. Jeśli jest ich zbyt dużo i nie są na bieżąco eliminowane, to odkładają się i prowadzą do uszkodzenia mózgu – niszczą strukturę neuronów i blokują przewodzenie impulsów.

Nadmiar tego białka można stwierdzić na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Robi się to m.in. przy pomocy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), a także poprzez punkcję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To, czy dana osoba należy do grupy ryzyka, pokazują również testy genetyczne. Jeśli tak jest, to znaczy, że w jej przypadku ryzyko zachorowania jest 2-3 razy większe.
– Wyniki takich testów stanowią dobrą motywację do zmiany stylu życia. Wiemy, że regularny ruch fizyczny, odpowiednia dieta czy pogodne usposobienie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych lub przynajmniej spowalniają jej postępy – dodaje prof. Michael Davidson.

Będziemy umieli zapobiegać alzheimerowi?

Choroba Alzheimera dotyczy osób głównie w wieku 65+. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie jeden procent. Wyraźnie wzrasta natomiast wraz z wiekiem. W wieku między 65-69 lat zapada na alzheimera 2% populacji. Wśród 90-latków choruje już 40%.  Zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej oraz możliwościami farmakologicznymi prognozuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków będzie cierpiało na alzheimera – to trzy razy więcej niż dzisiaj. Jest jednak szansa, że w przyszłości wielu zachorowaniom uda się zapobiec.
Przez ostatnich kilkanaście lat były prowadzone badania kliniczne leków zwalczających białko beta-amyloidowe. Pokazały, że niestety nie jesteśmy w stanie cofać zmian degeneracyjnych mózgu. Kończą się jednak badania kliniczne leków eliminujących blaszki białka u osób, u których jeszcze nie występują żadne objawy choroby.

Zdaniem eksperta
maska prof. Michael Davidson
prof. Michael Davidson

To prawda, że nic nie wskazuje na to, byśmy w najbliższym czasie umieli leczyć chorobę Alzheimera. Mam jednak nadzieję, że dzięki nowym lekom będziemy w stanie zapobiegać zmianom degeneracyjnym na etapie odpowiednio wczesnym, by nie doszło do upośledzenia funkcji poznawczych. Kluczowa byłaby oczywiście rola precyzyjnej diagnostyki. Proste i tanie testy miałyby przy tym duże znaczenie, ponieważ pozwalałby wstępnie określać grupy ryzyka. To byłby przełom, na który czekamy.

Profesor Michael Davidson to współzałożyciel Angel Care, kompleksowego centrum opieki dla seniorów działającego we Wrocławiu oraz współzałożyciel MD Nursing i główny współautor badań geriatrycznych, który opublikował ponad 250 prac w międzynarodowej literaturze naukowej. Posiada profesurę na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz w Mount Sinai Medical School w Nowym Jorku. Jest konsultantem największych firm farmaceutycznych opracowujących leki na demencję. Od 1999 roku jest prezesem Centrum Alzheimera.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Alzheimerem można się zarazić? Wywiad z prof. Davidsonem

Alzheimerem można się zarazić? Wywiad z prof. Davidsonem

Jak żyć z chorym na ALZHEIMERA? Porady dla opiekującego się chorym na Alzheimera

Jak żyć z chorym na ALZHEIMERA? Porady dla opiekującego się chorym na Alzheimera

Zdjęcia: materiały prasowe Angel Care

Aktualizacja: 21.09.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

36

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

30

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

23

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

22

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.