WOŚP przekaże oddziałom ratunkowym specjalistyczny sprzęt dla dzieci

Autor: Anna Jakimiuk

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po  raz 22! W tym roku wolontariusze kwestować będą na zakup specjalistycznego sprzętu z zakresu dziecięcej medycyny ratunkowej. Pieniądze zebrane podczas Wielkiego Finału 12 stycznia 2014, uzupełnią regionalne centra urazowe w aparaturę i sprzęt ratujący życie najmłodszych. Cześć zebranych środków Fundacja przeznaczy na zakup aparatury dla oddziałów geriatrycznych.

WOŚP dla dziecięcej medycyny ratunkowej

Rocznie 1500 dzieci umiera z powodu urazów. Dziś leczenie najmłodszych odbywa się głównie w specjalistycznych Oddziałach Ratunkowych (SOR-ach), przystosowanych głównie do ratowania życia osób dorosłych. System działania oddziałów medycyny ratunkowej dla dzieci od lat nie uległ zmianie i opiera się  głównie na oddziałach chirurgii dziecięcej. Dlatego mali pacjenci z ciężkimi obrażeniami trafiają najczęściej do szpitali, zamiast do specjalistycznych centrów urazowych, dysponujących aparaturą przeznaczoną specjalnie dla ratowania dzieci.

W Polsce funkcjonuje tylko kilkanaście ściśle pediatrycznych szpitalnych oddziałów ratunkowych, a niektóre są wręcz zamykane ze względu na brak odpowiedniego wymaganego przepisami sprzętu. Wielu szpitalom brakuje odpowiednio wyposażonych środków transportu, aby po wstępnym zaopatrzeniu przekazać w szybki i bezpieczny sposób dziecko po urazie do specjalistycznego ośrodka pełniącego rolę centrum urazowego dla dzieci - mówi Prof. dr hab. med. Piotr Kaliciński.

Celem WOŚP w tym roku jest zebranie środków na zakup m.in. wielonarządowych tomografów komputerowych, RTG przyłóżkowych, RTG z ramieniem C i monitorem, zakup ambulansów do transportu dzieci oraz doprowadzenie do zmian organizacyjnych w systemie medycyny ratunkowej dla dzieci.

Orkiestra zagra także dla seniorów

Zwrócenie większej uwagi społeczeństwa na problemy najstarszych osób oraz deklaracje tworzenia nowych oddziałów geriatrycznych, płynące od środowisk medycznych skłoniły Fundację WOŚP do przeznaczenia części zebranych środków na doposażenie i wyposażenie nowych oddziałów geriatrycznych.

Nie przegap

Dopuszczam eutanazję: wywiad z Jerzym Owsiakiem

Przeczytaj rozmowę z Jerzym Owsiakiem i dowiedz się co mówi o polskiej służbie zdrowia i eutanazji. Trudno wyobrazić sobie szpital, który nie byłby wyposażony w sprzęt z serduszkiem WOŚP. Dotychczas, przez 21 lat istnienia, fundacja Jurka Owsiaka zebrała równowartość 150 mln USD. Ta suma robi wrażenie, ale równie ważny jest fenomen WOŚP, która z roku na rok angażuje coraz więcej ludzi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdrowa DIETA dla osób po 60 rż. - doda energii

Zdrowa DIETA dla osób po 60 rż. - doda energii

Jak zmienia się PSYCHIKA na STAROŚĆ

Jak zmienia się PSYCHIKA na STAROŚĆ

Sprzęt rehabilitacyjny - sprawdź, co ci się należy według nowej ustawy refundacyjnej

Sprzęt rehabilitacyjny - sprawdź, co ci się należy według nowej ustawy refundacyjnej

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

39

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

29

Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV

Berliński pacjent to jedyny chory z HIV, którego wyleczenie zostało w pełni udokumentowane....

więcej

20

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

15

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.