Suplementy diety i kosmetyki znikną z aptek?

Autor: Monika Majewska

Pod koniec 2016 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że z aptek mają zniknąć kosmetyki i suplementy diety. Farmaceuci uspokajają - w aptece nadal będzie można kupić niektóre z tych produktów. Okazuje się, że zmiany w ofercie aptek nie są tak rewolucyjne, jak zakładał resort. Sprawdź, które suplementy i kosmetyki będzie można kupić w aptece, a które nie.

Aż 89 procent dorosłych Polaków sięga po leki dostępne bez recepty i suplementy diety – wynika z danych opublikowanych przez CBOS. Nic dziwnego, że w aptekach i drogeriach półki aż uginają się od tego typu preparatów. Ministerstwo Zdrowia postanowiło to zmienić. Pod koniec 2016 roku zapowiedziało, że suplementy diety i kosmetyki mają zniknąć z aptek. Wszystko jednak wskazuje na to, że asortyment aptek nie zostanie ograniczony.

Kosmetyki jednak nie znikną z aptek

Ministerstwo Zdrowia już zapowiada, że nie ma podstaw, by usunąć kosmetyki z aptecznych półek. Dla farmaceutów to oczywiste - w aptekach są sprzedawane tylko kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała, np. dermokosmetyki przeznaczone dla alergików. Farmaceuci uczyli się o nich podczas studiów i mają na ich temat odpowiednią wiedzę, którą mogą wykorzystać, by doradzić klientowi.

A co z suplementami diety?

Farmaceuci nie mają wątpliwości, że również niektóre suplementy diety powinny pozostać w aptekach. Suplementy diety nie wykazują działania leczniczego, jednak stosowane w nieodpowiedni sposób mogą bardzo zaszkodzić zdrowiu. Tylko farmaceuta jest w stanie przekazać informację klientowi, jak stosować dany suplement diety w połączeniu z innymi lekami, by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli suplementy zostaną przeniesione z aptek do sklepów czy na stacje benzynowe, klient nie będzie miał kogo zapytać o najbardziej odpowiedni dla siebie preparat i jego właściwości czy interakcje z lekami. W takich sprawach najlepiej doradzą farmaceuci. Poza tym w aptece są odpowiednie warunki do przechowywania niektórych preparatów - nie są one wystawione na zmiany temperatury, np. w lato za sklepową szybą panują warunki niczym w szklarni, a wysoka temperatura może zmienić właściwości suplementów.

Naczelna Rada Aptekarska opowiada się za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach ogólnodostępnych, z pewnymi wyjątkami.

Które suplementy mogą więc zostać na sklepowych półkach, a które nie? Jak wskazują farmaceuci, jest wiele dobrych suplementów, odpowiednio produkowanych, które posiadają wymagane certyfikaty, spełniają wszelkie normy. Tego typu produkty powinny zostać. Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej "zakres dopuszczonych do obrotu suplementów nie powinien obejmować tych suplementów, które przedstawiane są odbiorcy w sposób wprowadzający go w błąd, w szczególności w zakresie składu, jego działania lub efektów, jakie mogą być osiągnięte w związku z jego stosowaniem". "Dopuszczanie do obrotu suplementów diety, które przedstawiane są przez przedsiębiorcę w sposób wprowadzający w błąd w zakresie ich składu, właściwości czy efektów działania, Naczelna Rada Aptekarska uważa za godzące w podstawowe interesy pacjentów, a w przypadku suplementów diety dopuszczonych do obrotu w aptekach również osób wykonujących zawód aptekarza".

REDAKCJA 24 GODZINY - Polacy leczą się samodzielnie

Źródło: NOWA TV, 24 GODZINY ONLINE.PL

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Leki mogą być tańsze. Czy wiesz, jak nie przepłacać w aptece?

Leki mogą być tańsze. Czy wiesz, jak nie przepłacać w aptece?

Magnez? Tak, ale jaki?

Magnez? Tak, ale jaki?

Suplementy diety na włosy, skórę, paznokcie. Jak działają NUTRIKOSMETYKI?

Suplementy diety na włosy, skórę, paznokcie. Jak działają NUTRIKOSMETYKI?

Leucyna na masę i na odchudzanie - działanie, skutki uboczne i dawkowanie suplementu

Leucyna na masę i na odchudzanie - działanie, skutki uboczne i dawkowanie suplementu

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.01.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

112

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

106

Dyrektywa transgraniczna a NFZ - czy możemy starać się o zwrot kosztów leczenia za granicą przez NFZ? Dyrektywa transgraniczna a NFZ - czy możemy starać się o zwrot kosztów leczenia za granicą przez NFZ?

Od października 2013 r. obowiązuje tzw. dyrektywa transgraniczna, zgodnie z którą państwa Unii...

więcej

66

Światowy Dzień Snu - 17 marca 2017 roku Światowy Dzień Snu - 17 marca 2017 roku

17 marca 2017 roku po raz dziesiąty obchodzony jest Światowy Dzień Snu. Akcja zainicjowana przez...

więcej

56

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Soja wchodzi w interakcję z hormonami tarczycy, może zmniejszać ich wchłanianie i wpływać na syntezę hormonów w tarczycy. Jeśli jest potrzeba leczenia preparatami zawierającymi soję, można to robić...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.