Serce - czy pamiętasz o nim? Już w niedzielę Światowy Dzień Serca

W ciągu jednego dnia nasze serce kurczy się aż około 100 tysięcy razy. Przez całe życie uderza więc 2,5 miliarda razy, czyli przepompowuje ponad 173 miliony litrów krwi. Ile lat pracuje już twoje serce? Nie pozwól mu odejść na emeryturę!

Od piętnastu lat w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Święto powstało z inicjatywy Światowej Federacji Serca. W Polsce natomiast obchody tego dnia zainicjowało w 2002 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Głównym celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Serce to centralny narząd układu krwionośnego ludzkiego organizmu. To też najważniejszy organ, który pracuje bez przerwy przez całe życie. Zdrowe wykonuje około 70 uderzeń na minutę, a w czasie jednego skurczu przepompowuje średnio około 70 mililitrów krwi. To mięsień, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości tlenu oraz wielu substancji energetycznych i odżywczych. Ma niewielkie zdolności regeneracyjne, dlatego jego uszkodzenie rzutuje na całe dalsze życie.

Serce jedno, chorób wiele

Każdego roku choroby sercowo-naczyniowe powodują śmierć ponad 4 mln osób w Europie i ponad 1,9 mln ludzi w samej Unii Europejskiej. Takie wyniki stanowią 47% wszystkich zgonów w Europie i 40% w UE. Schorzenia serca są główną przyczyną śmierci kobiet we wszystkich krajach starego kontynentu. To właśnie z tego powodu umiera najwięcej mężczyzn przed ukończeniem 65 roku życia w dziewięciu krajach Unii (Bułgaria, Cypr, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia i Słowacja).

- W Polsce choroby układu krążenia są przyczyną śmierci ponad połowy społeczeństwa. W wyniku dolegliwości związanych z sercem, co roku w naszym kraju umiera 82 tysiące Polaków i 91 tysięcy Polek - komentuje prof. Adam Witkowski, kardiolog inwazyjny, członek Zarządu EAPCI - Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Do chorób serca należą:

Polska kardiologia: ogromny potencjał, duże możliwości

Z pewnością niewiele osób ma świadomość, że polska kardiologia plasuje się w czołówce najlepszych w Europie. Posiadamy obecnie jeden z najwyższych na świecie odsetek leczenia ostrych zespołów wieńcowych przy pomocy zabiegów przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI) na milion mieszkańców. Nadal jednak ogromny potencjał, jaki niesie za sobą ta dziedzina medycyny, w naszym kraju nie zostaje w pełni wykorzystany. A przecież wciąż podnosimy swoje kwalifikacje i ciągle się rozwijamy. W ciągu kilku lat wzbogaciliśmy się o kolejne kardiologiczne placówki (160 ośrodków, w tym 148 dyżurujących w systemie 24/7) oraz nowych specjalistów. Obecnie posiadamy ponad 280 oddziałów kardiologicznych, z których aż 46 proc. ma trzeci poziom referencyjności. Na 1 mln mieszkańców przypada ponad 60 kardiologów.

Innowacyjne technologie w leczeniu serca

Dzięki innowacjom w dziedzinie medycyny, wieloletnim badaniom i pracy wielu specjalistów, większość z nas już dziś ma szanse korzystać z mniej inwazyjnych metod leczenia, które w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko powikłań, a nawet zgonów.

Jedną z nich jest TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej przeznaczona dla osób cierpiących na ciężkie zwężenia zastawki aortalnej lub jej niedomykalność, niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego przez zbyt duże ryzyko zgonu. Transcatheter Aortic Valve Implantation to relatywnie młoda metoda leczenia niewymagająca operacji na otwartym serce. Proces implantacyjny wykonuje się poprzez tętnicę udową przy miejscowym znieczuleniu. Przeciętny zabieg trwa 2,5 godziny, a średnica kardiologicznej zastawki TAVI wynosi od 20 do 31 mm. - opowiada prof. Dariusz Dudek - kardiolog inwazyjny, członek Zarządu EAPCI - Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niestety, ta metoda leczenia nie należy do powszechnych w Polsce. W ciągu sześciu lat ilość przeprowadzonych implantacji zastawki aortalnej za pomocą cewnika nie przekroczyła 1800. W roku 2013 wykonano 381 zabiegów TAVI, w 2014 już 453, co stanowi ok. 12 zabiegów na milion osób. Średnia w krajach “starej Unii” to 50-60 na milion osób, w Niemczech wynik ten przekracza ponad 100! Aby osiągnąć średnią unijną, w naszym kraju powinno się wykonywać 2 000 zabiegów TAVI rocznie. Tak słabe wyniki w naszym kraju potwierdzają fakt, że możliwości jakie posiadamy nie są adekwatne do znanych nam realiów życia.

Jak my możemy pomóc naszemu sercu?

Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów oraz systematyczne badania kontrolne umożliwią nam na kontrolowanie kondycji serca, a także pozwolą cieszyć się zdrowiem na długie lata.


Artykuł powstał na potrzeby kampanii społecznej realizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

www.stawkatozycie.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

62

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

39

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

37

Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV

Berliński pacjent to jedyny chory z HIV, którego wyleczenie zostało w pełni udokumentowane....

więcej

28

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mirena jest wkładką bez dodatku metalu i badanie MR nie powinno mieć wpływu na jej lokalizację.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.