Rak niekonwencjonalnie - serwis edukacyjny o alternatywnych terapiach onkologicznych

Autor: Materiały prasowe

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła edukacyjny serwis internetowy o alternatywnych i komplementarnych metodach stosowanych przez chorych na nowotwory, poinformowali eksperci na konferencji prasowej w Warszawie. Celem tej inicjatywy jest dostarczenie zainteresowanym osobom obiektywnej wiedzy o metodach, które niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne, być obojętne lub też szkodliwe dla zdrowia.

Rak niekonwencjonalnie - serwis edukacyjny o alternatywnych terapiach onkologicznych

22 lutego 2017 roku, pod adresem www.ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie, Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem uruchomiła edukacyjny serwis poświęcony alternatywnym i niekonwencjonalnym metodom stosowanym przez chorych na nowotwory. Serwis zawiera aktualne i rzetelne informacje na ten temat, oparte na wynikach badań publikowanych w uznanych czasopismach naukowych. Źródłem serwisu jest portal Complementary and  Alternative Medicine (CAM) Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute), amerykańskiej agencji federalnej, która Polskiej Lidze Walki z Rakiem udzieliła licencji na jego tłumaczenie i publikację.

Rak niekonwencjonalnie - serwis edukacyjny o alternatywnych terapiach onkologicznych

Po metody niekonwencjonalne sięga od 40 do 60 proc. chorych na nowotwory - szacują eksperci. Powszechność zjawiska i jego znaczenie dla zdrowia i życia osób dotkniętych chorobą nowotworową, skłoniły Polską Ligę Walki z Rakiem do pochylenia się nad tym problemem. Jak jednak podkreślił prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na stronie www.ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie nie będzie opinii lekarzy o poszczególnych metodach. - Zamieszczane są jedynie informacje o terapiach poparte rzetelnymi wynikami badań, jakie ukazały się w renomowanych pismach naukowych - dodaje.

- Nie negujemy całkowicie tzw. komplementarnych i alternatywnych terapii onkologicznych, chcemy jedynie zaoferować chorym na nowotwory rzetelną wiedzę na temat ich przydatności i bezpieczeństwa stosowania - powiedział kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki.

Celem tej inicjatywy jest bowiem dostarczenie zainteresowanym osobom obiektywnej wiedzy o metodach, które niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne, być obojętne lub też szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z nich mogą być pomocne w zapobieganiu chorobom nowotworowym oraz utrzymaniu czy poprawie zdrowia, wpływać na łagodzenie objawów choroby czy skutków uczonych leczenia lub poprawić samopoczucie, ale nie są skutecznymi metodami leczenia nowotworów.

Oddając nowy serwis do dyspozycji pacjentów i ich rodzin, ale także lekarzy i innych osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi, Polska Liga Walki z Rakiem pragnie z całą stanowczością podkreślić, że zaniechanie leczenia zalecanego przez lekarzy specjalistów na rzecz tzw. metod niekonwencjonalnych lub ich łączenie ze standardowym leczeniem onkologicznym bez wiedzy lekarza jest niebezpieczne.

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem została powołana w lipcu 2015 r., dzięki zaangażowaniu ponad trzydziestu osób reprezentujących różne dziedziny i środowiska. Fundatorami Ligi są: Bogdan Borusewicz, Krzysztof Hołowczyc, Krystyna Janda, prof. Ewa Łętowska, prof. Jerzy Stuhr oraz Danuta Wałęsa.

Niektóre terapie alternatywne - takie jak joga czy akupunktura - mogą być zalecane przez lekarzy - przekonuje prof. Nawrocki.

Polska Liga Walki z Rakiem jest niezależną organizacją pozarządową działającą w obszarze ochrony zdrowia, polityki społecznej i edukacji obywatelskiej. W 2016 r. została przyjęta do Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Lig Walki z Rakiem - Association of European Cancer Leagues (ECL).

Celem Fundacji jest inicjowanie oraz wzmacnianie różnych przedsięwzięć w celu obniżenia ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową oraz zwiększenia szans na wyleczenie i godne życie osób dotkniętych tą chorobą. Programową podstawę działań Fundacji stanowi Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: materiały prasowe

Aktualizacja: 23.02.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

245

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

67

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

59

Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć? Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć?

Zanim Anna Grodzka stała się kobietą, przez 56 lat była Krzysztofem Bęgowskim. Dlaczego Anna...

więcej

52

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Raczej nie ma szans na ciążę. Bardziej prawdopodobna wydaje się niekorzystna interakcja obu czynników na funkcje wątroby.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.