Rak jajnika - wczesna diagnoza może uratować życie

1 komentarze
Autor: opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2500 kobiet. Nowotwór ten może mieć związek z obciążeniem genetycznym, dlatego głównym założeniem kampanii społecznej „Diagnostyka jajnika” jest zachęcenie do rozmów w gronie najbliższych - z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie. Jeśli w rodzinie występowały nowotwory, takie jak rak piersi lub jajnika, warto regularnie wykonywać badania ginekologiczne, USG jajników i USG/mammografię piersi oraz badanie w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Istnieje wtedy szansa, że nowotwór wykryjemy znacznie wcześniej.

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2500 kobiet. Można powiedzieć,  że statystycznie każdego dnia 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet.

Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego też Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, zdecydowała się poruszyć kolejny bardzo ważny, ale dotychczas rzadko poruszany problem, jakim jest rak jajnika. W porównaniu z rakiem piersi czy szyjki macicy, w raku jajnika wskaźniki śmiertelności są znacznie wyższe w stosunku do częstości występowania: w przypadku raka jajnika odsetek zgonów wynosi ponad 60% i 33% jeśli chodzi o raka piersi. Może mieć na to wpływ fakt, iż w przypadku raka piersi o wiele łatwiej jest zauważyć wcześniejsze symptomy, można guza wybadać w piersi, a w ramach profilaktyki pierwotnej poddawać się regularnym badaniom przesiewowym(USG piersi czy mammografia–w zależności od wieku kobiety).

Rak jajnika daje niespecyficzne objawy

W przypadku raka jajnika sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana: nowotwór ten rozwija się „po cichu”, nie dając wczesnych specyficznych objawów, sugerujących, że coś niepokojącego dzieje się w ciele kobiety. Z tego też względu ten typ nowotworu bardzo często wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium III lub IV, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie. Niezwykle często jest on wykrywany przypadkowo, tzn. podczas planowanego zabiegu w okolicy narządów miednicy mniejszej/jamy brzusznej(np.laparoskopia mięśniaków,torbiele, usuwanie ognisk endometriozy).

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się jednak nieswoiste objawy ze strony przewodu pokarmowego czy moczowo-płciowego, które bardzo łatwo przeoczyć. Do niepokojących objawów, przedłużających się w czasie, należy zaliczyć:

 • dyskomfort w jamie brzusznej
 • zaparcia na przemian z biegunkami
 • bóle w okolicy krzyżowej i w dole brzucha
 • zwiększony obwód brzucha
 • wzdęcia niezależnie od rodzaju spożywanych pokarmów i w różnym czasie
 • brak łaknienia
 • nudności i wymioty
 • ogólne zmęczenie i osłabienie
 • nieregularne miesiączki
 • częste oddawanie moczu
 • parcie na pęcherz
 • sporadycznie może pojawić się krwawienie z dróg rodnych oraz utrata masy ciała w krótkim czasie

Rak jajnika - diagnostyka

Ze względu na nietypowe objawy raka jajnika, bardzo istotne jest wykonywanie cyklicznych badań kontrolnych i przeprowadzanie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dodatkowo każda kobieta powinna obserwować swoje ciało. Podczas wizyty u ginekologa powinnyśmy powiedzieć o naszych ogólnych problemach zdrowotnych, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mają one związku z funkcjonowaniem narządów rodnych. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, to większą mamy szansę na wyleczenie czy dłuższe życie. Niestety w przypadku raka jajnika nie możemy mówić o efektywnych metodach badań skriningowych. Dzisiaj wiemy, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jajnika u pewnej grupy osób są predyspozycje genetyczne, m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz występowania raka piersi lub jajników w rodzinie.

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami uszkodzonej kopii genu, ale zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów jajników i piersi dotyczy głównie kobiet (jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania na raka sutka u mężczyzn powinno się niezwłocznie wykonać w rodzinie badania w kierunku mutacji w genie BRCA). Nie można zatem nosicielstwa mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 wiązać tylko z kobietami, ojciec–nosiciel mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, może ją przekazać swoim dzieciom(synom i córkom).

Warto wiedzieć

Ważne

Dlatego głównym założeniem kampanii społecznej „Diagnostyka jajnika” jest zachęcenie do rozmów w gronie najbliższych- z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie. Ta wiedza może być bezcenna. Choroby nowotworowe występujące w rodzinie mogą mieć bowiem związek z obciążeniem genetycznym. Dlatego też, jeśli w Twojej rodzinie występowały nowotwory takie jak rak piersi lub jajnika, warto byś regularnie wykonywała badania ginekologiczne, USG jajników i USG/mammografię piersi oraz wykonała badanie w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Istnieje wtedy szansa, że nowotwór wykryjemy znacznie wcześniej.

W grupie ryzyka znajdują się również pacjentki, u których występują czynniki związane z gospodarką hormonalną, takie jak: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późna menopauza, endometrioza lub torbiele jajnika. Także otyłość, nieprawidłowa dieta czy palenie tytoniu może zwiększać ryzyko zachorowania. Badanie ginekologiczne oraz badanie USG pozwala na wykrycie tego nowotworu zazwyczaj w zaawansowanym stadium.We krwi często można wówczas wykryć podwyższony poziom markerów nowotworowych–CA125orazHE4 (Test Roma).

Warto wiedzieć

Ważne

Jak wynika z badania IQS  średnio co trzecia kobieta nie była w ciągu ostatniego roku u ginekologa. Nieco ponad połowa kobiet odwiedza gabinet ginekologiczny raz w roku, pozostałe respondentki badają się rzadziej lub nie potrafią powiedzieć jak często badają się u ginekologa. Poza kontrolą ginekologiczną jest większość nastolatek. W grupie wiekowej 15-19 jedynie 24% odwiedza lekarza raz do roku.

Źródło: materiały prasowe organizatorów kampanii społecznej „Diagnostyka jajnika”.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: materiały prasowe organizatorów kampanii społecznej "Diagnostyka jajnika"

Aktualizacja: 22.12.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
kasiulik, 25.09.2015 18.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobrze że są takie informacje, udana akcja medialna, też bezwiednie sięgam przy takich problemach po środki, co prawda łagodne, ale z tego że bagatelizuję te objawy zdałam sobie sprawę dopiero teraz.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

81

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

48

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

39

Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV

Berliński pacjent to jedyny chory z HIV, którego wyleczenie zostało w pełni udokumentowane....

więcej

33

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.