Polskie uzdrowiska nie takie zdrowe. NIK bije na alarm

Autor: Monika Majewska

Polskie uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk. Tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Nie chodzi tylko o złą jakość powietrza. W kurortach przekraczane były normy hałasu, a niektóre z nich pobierały opłatę uzdrowiskową od pacjentów szpitali uzdrowiskowych, mimo że nie powinny. Co więcej, w jednym z uzdrowisk stwierdzono nieprawidłową gospodarkę naturalnymi surowcami leczniczymi w wyniku zanieczyszczenia wody siarczkowej z jednego ujęcia, m.in. bakteriami grupy coli. Co jeszcze wykazała kontrola NIK?

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę 11 z 45 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce (Dąbki, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Żegiestów i miejscowość Złockie (ta ostatnia nie otrzymała statusu odrębnego uzdrowiska i stanowiła część obszaru uzdrowiska Muszyna). Żadna z nich nie spełniała wymogów określonych dla uzdrowisk - takie są wnioski z badań kontrolnych, przeprowadzonych od 12.04. do 28.07.2016 r., które objęły lata 2014-2016 (do czasu zakończenia czynności kontrolnych). W związku z tym posiadanie statusu uzdrowiska nie świadczy wcale o tym, że dany obszar spełnia warunki wyznaczone dla uzdrowisk – uważa Najwyższa Izba Kontroli.

Mimo ustawowego obowiązku gminy uzdrowiskowe nie monitorowały stanu środowiska w uzdrowiskach (z wyjątkiem doraźnych działań gmin Muszyna i Rabka-Zdrój).

Dotyczy to zarówno właściwości leczniczych klimatu, jak i wykorzystywania surowców naturalnych. Brak odpowiedniej dbałości gmin o stan środowiska naturalnego może prowadzić do utraty statusu uzdrowiska, a w konsekwencji ograniczenia pacjentom dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego. Należy podjąć natychmiastowe działania, by uzdrowiska mogły nadal utrzymać swój status. Tylko niektóre z nich mają na to czas do końca 2021 r. - przekonuje prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

W polskich uzdrowiskach jest zanieczyszczone powietrze

Podawane przez gminy oceny jakości powietrza nie odzwierciedlały rzeczywistego poziomu zanieczyszczeń. W żadnym ze skontrolowanych uzdrowisk nie prowadzono bowiem kompleksowych badań jakości powietrza - wynika z raportu NIK. Co więcej, niektóre badania dotyczące np. benzenu i tlenku węgla prowadzono na obszarach powiatów i odnoszono je do miejscowości uzdrowiskowych, mimo iż stacja pomiarowa była oddalona od kilkunastu do nawet 100 km od uzdrowiska. Zgodnie z ówczesnymi przepisami gminy powinny przedstawić wyniki badań wszystkich dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu przeprowadzonych na obszarze uzdrowiska - czytamy w raporcie.

Ani jedna z badanych miejscowości nie prowadziła kompleksowych badań jakości powietrza, a normy stężenia zanieczyszczeń były przekraczane - wynika z raportu NIK.

Zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza sformułowano w odniesieniu do 5 z 11 uzdrowisk. Było to spowodowane m.in. znacznymi, sięgającymi 200 proc. przekroczeniami norm 24-godzinnych stężeń pyłu zawieszonego PM10. Jednak mimo to gminy otrzymały świadectwa potwierdzające lecznicze właściwości klimatu, na podstawie których minister zdrowia uznał, że miejscowości te spełniają normy uzdrowisk.

Warto dodać, że dla pięciu gmin - Muszyny, Złockiego, Żegiestowa, Rabki-Zdroju oraz Nałęczowa - Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska już wcześniej, bo w latach 2007-2009, formułowała zastrzeżenia co do stanu jakości powietrza z powodu zdarzających się w ciągu roku przekroczeń norm stężenia pyłu zawieszonego.

Najbardziej rakotwórcze miasta Polski

Wśród najbardziej rakotwórczych miast Polski znajduje się uzdrowisko Rabka-Zdrój, które specjalizuje się w leczeniu dzieci. Źródło: nik.gov.pl

W polskich uzdrowiskach jest za głośno

W 10 miejscach - Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów - przekroczono dopuszczalne normy hałasu. Ta dla miejscowości uzdrowiskowych wynosi 45 decybeli. Przekroczenia norm hałasu w porze dziennej sięgały od 3 proc. do 42 proc, w porze nocnej od 8 do 29 proc. W uzdrowisku Dąbki w ogóle nie przeprowadzono badań poziomu hałasu (a także pól elektromagnetycznych). Jednak nie przeszkodziło to odpowiednim organom w nadaniu tym miejscowościom statusu uzdrowisk. W tym przypadku jednostki uprawnione także wydały gminom świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu uzdrowisk. Na ich podstawie Minister Zdrowia uznał, że miejscowości te spełniają wymogi określone dla uzdrowisk - czytamy w raporcie NIK.

Poziom hałasu w uzdrowiskach

Źródło: nik.gov.pl

Zanieczyszczone wody siarczkowe m.in. bakteriami E. coli

Minister Zdrowia nie monitorował także wykorzystywania w lecznictwie uzdrowiskowym surowców naturalnych z obszaru uzdrowisk. W dwóch uzdrowiskach - w Dąbkach (gmina Darłowo) i Krasnobrodzie - nie wykorzystywano w lecznictwie posiadanych przez te uzdrowiska borowiny.

Dodatkowo w uzdrowisku Muszyna stwierdzono ograniczone stosowanie w lecznictwie uzdrowiskowym wód leczniczych wyłącznie do kuracji pitnej, z całkowitym brakiem ich wykorzystania w balneoterapii, natomiast w uzdrowisku Wapienne (gmina Sękowa) - nieprawidłową gospodarkę naturalnymi surowcami leczniczymi w wyniku zanieczyszczenia wody siarczkowej z jednego ujęcia (m.in. bakteriami grupy coli) oraz niepoddanie wody z niektórych ujęć badaniom fizyko- chemicznym i mikrobiologicznym.

Ważne

Ważne

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Ministerstwu Zdrowia nieskuteczny nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym

Minister Zdrowia jest odpowiedzialny za nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym. Jak wynika z raportu NIK, nadzór ten był nieskuteczny. Minister nierzetelnie weryfikował spełnianie wymogów określonych dla uzdrowisk, a także nie monitorował zachowania warunków leczniczych i środowiskowych na ich obszarze. Nie monitorował również realizacji zaleceń zawartych w decyzjach uzdrowiskowych dotyczących spełniania wymaganych norm środowiskowych oraz wykorzystywania surowców naturalnych w lecznictwie uzdrowiskowym. - czytamy w raporcie.

Na terenie uzdrowiska sklep z parkingiem

Jak wynika z raportu NIK, gminy nie nie podejmowały uchwał w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miało to wpływ na wybudowanie - wbrew ustawowym zakazom - sklepu wielkopowierzchniowego, parkingu o powierzchni 8.007 m2, domów jednorodzinnych oraz turystycznych w uzdrowisku Dąbki.

Pobierali opłaty uzdrowiskowe, mimo że nie powinni

Zgodnie z prawem nie powinno się pobierać opłaty uzdrowiskowej od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych. Jednak mimo to w dwóch gminach - Kołobrzeg i Kamień Pomorski - pobierano opłaty uzdrowiskowe od takich osób jeszcze w roku 2015 (kwota pobranych opłat wyniosła 216,5 tys. zł).

Uzdrowiska - niejasne kwestie finanse

Żadna z kontrolowanych gmin nie prowadziła też ewidencji wydatków pokrywanych z opłaty uzdrowiskowej, mimo że pieniądze te trzeba przeznaczyć jedynie na zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowisk. Tylko niektóre uzdrowiska inwestowały w infrastrukturę komunalną i techniczną.

Prezes NIK - żadna ze skontrolowanych przez NIK miejscowości nie spełniała wszystkich pięciu wymogów określonych dla uzdrowisk

Źródło: nik.gov.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Tagi: uzdrowiska
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.01.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

12

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

6

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

5

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA] 12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki [LISTA]

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę 12 najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i...

więcej

4

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.