Pakiet kolejkowy i onkologiczny - łatwiejszy dostęp do leczenia?

Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Od 1 stycznia 2015 r. rząd wdrożył wdrażać program walki z kolejkami do lekarzy specjalistów oraz szybszego diagnozowania i leczenia nowotworów. Najważniejsze zmiany to dwa pakiety projektów – pakiet onkologiczny i pakiet dla pozostałych specjalizacji, popularnie nazywany pakietem kolejkowym.

Zarówno pakiet kolejkowy jak i pakiet onkologiczny wprowadzają wiele zmian dotyczących pracy podstawowej opieki medycznej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i szpitali. Głównym celem zmian ma być zwiększenie dostępu do lekarzy i badań diagnostycznych, a także skrócenie lub wyeliminowanie hospitalizacji.

Co zawiera pakiet onkologiczny?

Zmiany w onkologii zaczynają obowiązywać od 2015 r. Najważniejsze jest zniesienie limitów nie tylko leczenia, ale także diagnostyki. Od podejrzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia jej leczenia nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni (w przyszłości ma to być 8 tygodni). Jeżeli placówka onkologiczna nie zdąży zająć się odpowiednio pacjentem w oznaczonym czasie, nie otrzyma dodatkowych pieniędzy.

Każdy pacjent walczący z chorobą nowotworową ma mieć indywidualną ścieżkę leczenia, przygotowaną przez specjalistów, którzy powinni się włączyć w proces leczenia. Walka z chorobą nowotworową ma się zaczynać na poziomie POZ. Jeśli lekarz tam pracujący będzie podejrzewać u swojego pacjenta raka, musi zlecić wykonanie podstawowych badań diagnostycznych i zdecydować, czy skierować go do specjalisty. Będzie miał na to 2 tygodnie. Jeżeli dotrzyma terminu, będzie mógł liczyć na pieniądze ze stawki motywacyjnej, niezależnej od obecnej stawki kapitacyjnej (to roczna pula pieniędzy przeznaczona na jednego pacjenta zapisanego do danego lekarza, z której pokrywa on m.in. koszty zleconych przez siebie badań). Na tym etapie pacjent otrzyma tzw. kartę pacjenta onkologicznego, podobną do tej, jaką otrzymuje kobieta w ciąży. Kolejne 2 tygodnie (nie dłużej) ma zająć wczesna diagnostyka na poziomie specjalisty.

W przypadku potwierdzenia podejrzenia choroby następne 2 tygodnie mają być przeznaczone na pogłębioną diagnostykę, w czasie której zostanie określony rodzaj nowotworu, zaawansowanie choroby, miejsca przerzutów itp. Zdiagnozowany pacjent trafi pod opiekę konsylium specjalistów i dostanie opiekuna, który będzie nadzorował leczenie. Od postawienia diagnozy do rozpoczęcia terapii nie powinno minąć więcej niż 2 tygodnie. Za przyjęcie poza kolejką i szybkie zdiagnozowanie pacjenta skierowanego z POZ i podejrzewanego o chorobę nowotworową specjalista dostanie dodatkowe pieniądze.

Ważne

Ważne

Zmiany w onkologii uwzględniają postulaty opracowywane w formie Strategii dla Polskiej Onkologii na lata 2016-2025 przez Obywatelskie Porozumienie na Rzecz Onkologii, powołane przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Więcej uprawnień w POZ

Dotychczasowe uprawnienia zlecania podstawowych specjalistycznych badań kontrolnych były bardzo ograniczone, co przekładało się na niedostateczną kontrolę leczenia chorób przewlekłych. Ale ma się to zmienić.

Lekarze POZ będą mogli zlecać oznaczanie hormonów tarczycy, np. FT3 i FT4, EKG wysiłkowe, Holter, gastroskopię, kolonoskopię, PSA, spirometrię, USG w pełnym zakresie. Specjalistyczne badania wykonywane na poziomie POZ będą finansowane z funduszu badań kosztochłonnych. Kolejną zmianą jest wprowadzenie tzw. porady recepturowej, co oznacza, że pacjent podczas takiej wizyty nie będzie musiał – jak jest obecnie – być badany.

Zmiany idą jeszcze dalej. Do odbioru recepty chory będzie mógł upoważnić bliską mu osobę. W planach jest też rozszerzenie kompetencji pielęgniarek i pielęgniarzy: od 2016 r. mają mieć prawo, po odbyciu szkoleń, do zlecania niektórych badań, ordynowania wybranych leków i kontynuowania leczenia chorego według wcześniejszych zaleceń lekarza.

Ważne

Ważne

Do specjalisty zapiszesz się tylko raz

Uporządkowany ma być też zwyczaj zapisywania się przez pacjentów, na podstawie jednego skierowania, do specjalisty w kilku miejscach. W wielu przypadkach w ten sposób tworzyły się sztuczne kolejki. Zmiana polega na tym, że pacjent będzie mógł zamówić wizytę tylko z oryginałem skierowania. Poradnie zaś będą musiały zamiast podawania średniego czasu oczekiwania na wizytę podawać do NFZ informację o najbliższym wolnym terminie. Dane te będą umieszczane na specjalnych infoliniach oddziałów wojewódzkich NFZ.

Ze szpitala do ambulatorium

Od dawna mówiło się o niepotrzebnych i sztucznie przedłużanych pobytach w szpitalach, na których te ostatnie nieźle zarabiały. To ma się zmienić. Część hospitalizacji będzie zastąpiona wizytami w ambulatoriach lub przychodniach. W planach jest utworzenie poradni przyszpitalnych, które będą opiekowały się pacjentami po zabiegach operacyjnych. Wycena świadczeń medycznych ma być korzystniejsza w przypadku stosowania procedur jednodniowych.

Zmiany w wypisywaniu recept

W skróceniu kolejek do lekarzy mają też pośrednio pomóc nowe zasady wypisywania recept, wprowadzone jeszcze w 2014 r. Na recepcie może znaleźć się ilość leku wystarczająca na 120 dni jego stosowania (a nie jak dotychczas 90 dni), lekarz może też wypisać recepty na cały rok, tak by przewlekle chory pacjent mógł regularnie kupować leki bez potrzeby zapisywania się do specjalisty.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

241

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

60

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

58

Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć? Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć?

Zanim Anna Grodzka stała się kobietą, przez 56 lat była Krzysztofem Bęgowskim. Dlaczego Anna...

więcej

51

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Mirena jest wkładką z hormonem. Hormon ten uwalnia się w bardzo niewielkiej ilości i teoretycznie nie powinien mieć istotnego działania ogólnoustrojowego. Wprawdzie rzadko, ale bywa, że jednak...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.