Nowy papież Franciszek nie ma części prawego płuca. Jakie choroby prowadzą do operacji płuc?

2013-03-15 14:51

Świat obiegła wieść, że nowy papież nie ma płuca. Rzecznik Watykanu szybko sprostował informację podając, że w dzieciństwie Jorge Maria Bergoglio przechodził poważne zapalenie płuc. Z tego powodu została mu usunięta część jednego płuca.

Nowy papież Franciszek nie ma części prawego płuca. Jakie choroby prowadzą do operacji płuc?
Autor: GettyImages Świat obiegła wieść, że nowy papież nie ma płuca. Rzecznik Watykanu szybko sprostował informację podając, że w dzieciństwie Jorge Maria Bergoglio przechodził poważne zapalenie płuc. Z tego powodu została mu usunięta część jednego płuca.

 

Medyczne wskazania do operacji na płucach dotykają chorych m.in. na ropnia płuc lub raka płuc. Dochodzi wtedy do usunięcia całego płata płuc lub zarażonego fragmentu.

Kiedy usuwa się płuco?

Do usunięcia płata płuc lub fragmentu płuca prowadzić może ropień płuca.  Powstaje z kilku powodów: przewlekłego zapalenia płuc, pojawienia się w skrzelach ciała obcego lub raka płuc. Rozwój medycyny sprawił, że coraz częściej do wyleczenia ropnia płuc wystarcza silna terapia antybiotykowa, ale jeszcze do niedawna usunięcie zmiany chorobowej odbywało się operacyjnie.

Przeczytaj więcej o chorobach płuc

Wykrycie zmian nowotworowych na płucach także prowadzi do operacji i wycięcia chorego fragmentu. Jeśli guz wykryty i usunięty jest wystarczająco szybko, to zabieg pomoże zapobiec przerzutom.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki