Coraz więcej nieszczepionych dzieci w dużych aglomeracjach

1 komentarze
Autor: www.zaszczepsiewiedza.pl

Liczba nieszczepionych dzieci lawinowo rośnie w województwach, w których znajdują się wielkie aglomeracje miejskie. Największy wzrost w 2014 r., bo o 76,6 procent w odniesieniu do roku 2013, odnotowano w województwie śląskim. Nieco mniej rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci przybyło w Wielkopolsce (67,3 procent) i na Mazowszu (48,7 procent). Z czego to wynika?

Według rankingu powstałego w ramach akcji "Zaszczep się wiedzą" na podstawie raportu "Stan sanitarny kraju w roku 2014" opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce wzrasta liczba nieszczepionych dzieci. W niechlubnej statystyce przoduje województwo śląskie, za nim plasują się woj.: wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie oraz małopolskie. W całym kraju obowiązkowych szczepień ochronnych nie przyjęło 12 361 osób dzieci (dane za 2014 r.). To niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Jakie to liczby? W 2012 roku uchylało się 5 314 osób, w 2013 roku 7 248 osób, zaś w 2014 roku aż 12 361 osób. Co na to specjaliści?

- Ochronny wpływ szczepień na zdrowie stał się w XX wieku jednym z podstawowych założeń zdrowia publicznego – mówi lek. med. Ewa Podkaminer-Ligaj, internista w warszawskim Centrum Medycznym Damiana. - Z określonego szczepienia można całkowicie zrezygnować dopiero, gdy przez odpowiednio długi czas na całym świecie nie występują żadne zachorowania na daną chorobę zakaźną, w wyniku wyeliminowania wirusów lub bakterii z otaczającego nas środowiska. Decyzje o rezygnacji ze szczepień podejmują odpowiednie władze sanitarno-epidemiologiczne i Światowa Organizacja Zdrowia. Do tej pory było to możliwe tylko w przypadku ospy prawdziwej.

Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci?

Według analiz GIS-u, najszybszy wzrost liczby osób uchylających się w 2014 roku dotyczył osób pozostających pod wpływem ruchów antyszczepionkowych (wzrosło 66 %). Niestety decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom ochronnym podejmowane są coraz częściej na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji – pojawiających się w internecie anonimowych wpisów na forach dyskusyjnych, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii.

Zaszczep się wiedzą to kampania społeczna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień - wymagających wiedzy i odpowiedzialności decydujących o zdrowiu i życiu.

- Źródłem wiarygodnych informacji na temat szczepień są wyłącznie pracownicy służby zdrowia oraz takie strony internetowe, które są przez nich prowadzone lub co najmniej autoryzowane – podkreśla Ewa Podkaminer-Ligaj.

Co jeszcze miało wpływ na odmowę szczepienia przez rodziców? 33,3 proc. decydowało się względami kulturowymi i religijnymi, bądź wpływami środowisk propagujących tzw. medycynę alternatywną. Tylko znikomy procent (0,8 proc.) dotyczył osób wyrażających obawy związane z wystąpieniem w przeszłości u nich lub u ich dzieci niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Czytaj też: Autyzm poszczepienny to mit - teoria wiążąca szczepienia z autyzmem była oszustwem

- Gdyby wszystkie informacje na temat szczepionek były jednoznaczne i spójne, to lęk przed nimi prawdopodobnie by nie istniał. Jednak tak nie jest – mówi psycholog Katarzyna Kornatowska. - Tak, jak wszystkie nowoczesne zdobycze nauki, szczepionki szybko zyskują swoich przeciwników. A reprezentanci tej grupy głośno wyrażają swoje poglądy poprzez szeroko dostępne kanały komunikacji, zdobywając coraz szersze uznanie.Nierzetelnym źródłom wiedzy dotyczących szczepień skutecznie przeciwstawia się akcja społeczna Zaszczep się wiedzą. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl.

Polecamy
Fatalna moda na nieszczepienie dzieci zbiera żniwo

Fatalna moda na nieszczepienie dzieci zbiera żniwo

Ruchy antyszczepionkowe zrodziły się na świecie w momencie, gdy ludzie przestali bać się chorób zakaźnych. Moda na nieszczepienie dzieci dotarła ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

Komentarze (1 - 1 z 1)
Magda, 20.03.2016 15.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Źródłem wiarygodnej wiedzy o szczepieniach są lekarze i profesorowie którzy siedzą w kieszeniach firm farmaceutycznych. Bez komentarza.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

81

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

48

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

39

Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV Czy można wyleczyć HIV? Berliński pacjent - pierwszy człowiek wyleczony z HIV

Berliński pacjent to jedyny chory z HIV, którego wyleczenie zostało w pełni udokumentowane....

więcej

33

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.