Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć?

Autor: mm

Zanim Anna Grodzka stała się kobietą, przez 56 lat była Krzysztofem Bęgowskim. Dlaczego Anna Grodzka tak długo zwlekała z decyzją o zmianie płci? Dlaczego po tylu latach w końcu zdecydowała się na bycie osobą transseksualną? Jak doszło do zmiany płci? Jak nowa płeć zmieniła Annę Grodzką?

Anna Grodzka: kobieta w ciele mężczyzny

Anna Grodzka urodziła się jako kobieta w męskim ciele. Uświadomiła to sobie już w wieku 11 lat. Wtedy też zaczęła nazywać siebie Anią. Jednak oficjalnie Anną stała się w wieku 56 lat. Anna Grodzka operację zmiany płci przeszła w klinice w Bangkoku. Trwający 3 lata proces zakończył się w 2010 roku, nie tylko w sensie biologicznym, lecz także prawnym - transeksualistka otrzymała bowiem dowód osobisty z nowym imieniem i nazwiskiem.

Anna Grodzka i transseksualizm

Transseksualistka to mężczyzna, który nie akceptuje swojej płci biologicznej i pragnie żyć i być akceptowany jako osoba płci żeńskiej. Przez męskie ciało transseksualistka nie może pełnić roli kobiety, co doprowadza do dyskomfortu psychicznego i frustracji. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest operacja zmiany płci. Jednak zanim do tego dojdzie, lekarze muszą się upewnić, że życie w ciele mężczyzny rzeczywiście jest szkodliwe dla psychiki transseksualistki.

Dlatego w procesie zmiany płci ważną rolę odgrywa psycholog, który przeprowadza wywiad mający na celu ustalenie płci psychologicznej pacjenta. Podczas kolejnych spotkań psycholog pyta o sytuację w rodzinie, relacje z otoczeniem i doświadczenia seksualne. Ważna jest także odpowiedź na pytanie, dlaczego transseksualistka ma problemy z identyfikacją swojej płci. W ten sposób psycholog ocenia stan psychiczny pacjenta i stwierdza, czy jest on gotowy do przeprowadzenia operacji zmiany płci.

Anna Grodzka: jak wyglądała operacja zmiany płci?

Operacja zmiany płci z męskiej na żeńską zaczyna się od orchidektomii. Jest to zabieg, który składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na usunięciu męskich jąder oraz powrózka nasiennego. W kolejnym etapie wytwarza się zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe i łechtaczkę, a w ostatnim waginę o odpowiedniej głębokości, aby transseksualistka była zdolna do odbycia stosunku seksualnego. Po zakończeniu orchidektomii lekarz chirurgicznie tworzy pochwę.

Aby doszło do operacji zmiany płci pacjent musi spełnić dwa podstawowe warunki: przejść terapię hormonalną i ukończyć rozwój psychoseksualny. W związku z tym korekcję płci przeprowadza się u osób pełnoletnich.

Anna Grodzka: nowa płeć, nowe życie

Po procesie zmiany płci Anna Grodzka przyznała, że wreszcie czuje się prawdziwą kobietą. Nie przeszkadza jej to, że ma 187 cm wzrostu i nosi buty w rozmiarze 43. Jak każda transseksualna kobieta może bez skrępowania eksponować nogi, nakładać makijaż i biżuterię. Anna Grodzka już oficjalnie może podkreślać swoją kobiecość, nie zważając na negatywne komentarze innych osób.

Anna Grodzka: nowa płeć, nowa ścieżka kariery

Anna Grodzka doskonale wie, z jakimi problemami zmagają się osoby, które odczuwają rozbieżność między swoją płcią psychiczną i biologiczną. Dlatego jest nie tylko posłanką, lecz także współtwórczynią fundacji, która wspiera transseksualistów w walce o godne życie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Co decyduje o płci człowieka?

Co decyduje o płci człowieka?

Zaburzenia tożsamości płciowej i preferencji seksualnych

Zaburzenia tożsamości płciowej i preferencji seksualnych

Zdjęcia:

Aktualizacja: 27.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

29

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

25

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

24

Nową, najskuteczniejszą metodę leczenia ostrej białaczki opracowali Polacy

Polski program leczenia ostrych białaczek szpikowych jest najlepszy na świecie. Tak uznała...

więcej

18

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku...

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hamują owulację, hamują tylko ostatni ostatni etap dojrzewania pęcherzyków w jajniku. Pęcherzyki rosną do około 10 mm, potem już nie. Stąd obraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.