Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć?

Autor: mm

Zanim Anna Grodzka stała się kobietą, przez 56 lat była Krzysztofem Bęgowskim. Dlaczego Anna Grodzka tak długo zwlekała z decyzją o zmianie płci? Dlaczego po tylu latach w końcu zdecydowała się na bycie osobą transseksualną? Jak doszło do zmiany płci? Jak nowa płeć zmieniła Annę Grodzką?

Anna Grodzka: kobieta w ciele mężczyzny

Anna Grodzka urodziła się jako kobieta w męskim ciele. Uświadomiła to sobie już w wieku 11 lat. Wtedy też zaczęła nazywać siebie Anią. Jednak oficjalnie Anną stała się w wieku 56 lat. Anna Grodzka operację zmiany płci przeszła w klinice w Bangkoku. Trwający 3 lata proces zakończył się w 2010 roku, nie tylko w sensie biologicznym, lecz także prawnym - transeksualistka otrzymała bowiem dowód osobisty z nowym imieniem i nazwiskiem.

Anna Grodzka i transseksualizm

Transseksualistka to mężczyzna, który nie akceptuje swojej płci biologicznej i pragnie żyć i być akceptowany jako osoba płci żeńskiej. Przez męskie ciało transseksualistka nie może pełnić roli kobiety, co doprowadza do dyskomfortu psychicznego i frustracji. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest operacja zmiany płci. Jednak zanim do tego dojdzie, lekarze muszą się upewnić, że życie w ciele mężczyzny rzeczywiście jest szkodliwe dla psychiki transseksualistki.

Dlatego w procesie zmiany płci ważną rolę odgrywa psycholog, który przeprowadza wywiad mający na celu ustalenie płci psychologicznej pacjenta. Podczas kolejnych spotkań psycholog pyta o sytuację w rodzinie, relacje z otoczeniem i doświadczenia seksualne. Ważna jest także odpowiedź na pytanie, dlaczego transseksualistka ma problemy z identyfikacją swojej płci. W ten sposób psycholog ocenia stan psychiczny pacjenta i stwierdza, czy jest on gotowy do przeprowadzenia operacji zmiany płci.

Anna Grodzka: jak wyglądała operacja zmiany płci?

Operacja zmiany płci z męskiej na żeńską zaczyna się od orchidektomii. Jest to zabieg, który składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na usunięciu męskich jąder oraz powrózka nasiennego. W kolejnym etapie wytwarza się zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe i łechtaczkę, a w ostatnim waginę o odpowiedniej głębokości, aby transseksualistka była zdolna do odbycia stosunku seksualnego. Po zakończeniu orchidektomii lekarz chirurgicznie tworzy pochwę.

Aby doszło do operacji zmiany płci pacjent musi spełnić dwa podstawowe warunki: przejść terapię hormonalną i ukończyć rozwój psychoseksualny. W związku z tym korekcję płci przeprowadza się u osób pełnoletnich.

Anna Grodzka: nowa płeć, nowe życie

Po procesie zmiany płci Anna Grodzka przyznała, że wreszcie czuje się prawdziwą kobietą. Nie przeszkadza jej to, że ma 187 cm wzrostu i nosi buty w rozmiarze 43. Jak każda transseksualna kobieta może bez skrępowania eksponować nogi, nakładać makijaż i biżuterię. Anna Grodzka już oficjalnie może podkreślać swoją kobiecość, nie zważając na negatywne komentarze innych osób.

Anna Grodzka: nowa płeć, nowa ścieżka kariery

Anna Grodzka doskonale wie, z jakimi problemami zmagają się osoby, które odczuwają rozbieżność między swoją płcią psychiczną i biologiczną. Dlatego jest nie tylko posłanką, lecz także współtwórczynią fundacji, która wspiera transseksualistów w walce o godne życie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zaburzenia tożsamości płciowej i preferencji seksualnych

Zaburzenia tożsamości płciowej i preferencji seksualnych

Co decyduje o płci człowieka?

Co decyduje o płci człowieka?

Zdjęcia:

Aktualizacja: 27.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

8

Dyrektywa transgraniczna a NFZ - czy możemy starać się o zwrot kosztów leczenia za granicą przez NFZ? Dyrektywa transgraniczna a NFZ - czy możemy starać się o zwrot kosztów leczenia za granicą przez NFZ?

Od października 2013 r. obowiązuje tzw. dyrektywa transgraniczna, zgodnie z którą państwa Unii...

więcej

4

Nową, najskuteczniejszą metodę leczenia ostrej białaczki opracowali Polacy

Polski program leczenia ostrych białaczek szpikowych jest najlepszy na świecie. Tak uznała...

więcej

4

Usunięcie piersi – jak przebiegała operacja Angeliny Jolie, która poddała się podwójnej mastektomii? Usunięcie piersi – jak przebiegała operacja Angeliny Jolie, która poddała się podwójnej mastektomii?

Angelina Jolie po operacji usunięcia dwóch piersi opowiada o zabiegu. Kilkanaście tygodni trwał...

więcej

4

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W każdej chwili można zaprzestać stosowania Evry. Jeśli zrobi się to jeszcze przed zakończeniem cyklu, to może pojawić się krwawienie i na jakiś czas zaburzyć cykl miesiączkowy. O ponownym...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.